Remenski: Grupi i Palevskit kishte lista për likuidime, shantazhe dhe rrëmbime

Frosina Remenski / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Grupi i Ljupço Palevski - Palco kishte lista të personave që planifikonin t'i vrisnin, gjegjësisht t'i likuidonin, zhvatnin, rrëmbenin dhe frikësonin, tha për "Sloboden Pechat" profesorja e Fakultetit të Sigurisë, Frosina Remenski.

Këto janë të dhënat e saj jozyrtare. Remenski paralajmëron komunitetin e inteligjencës së sigurisë se duhet të vazhdojnë vëzhgimin operativ të këtyre personave, t'i zbulojnë planet e tyre dhe t'i parandalojnë dhe këtë ta perceptojnë si detyrë më të gjerë për të gjithë komunitetin në zbardhjen e vrasjeve të Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezhovskit.

Sipas Remenskit, grupi i Palevskit në të kaluarën ka qenë subjekt i vëzhgimit operativ, por pse është ndalur është një pyetje që duhet korrigjuar, gjegjësisht i gjithë komuniteti i sigurisë dhe zbulimit duhet të bëjë një plan për vëzhgim klasik operativ në terren mbi këto dhe persona të ngjashëm.

- Është legjitime, sepse e djathta radikale apo e majta radikale është terren për terrorizëm, konsideron Remenski.

Ajo shton se rasti i vrasjes së Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezovskit duhet të jetë rast për trajtim më serioz dhe gjithëpërfshirës të subjekteve që përhapin fjalë radikale në kundërshtim me interesat strategjike të vendit ndaj BE-së dhe NATO-s.

 

 

Frosina Remenski / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË