Rekordet që u vendosën në ndeshjen mes Gjermanisë dhe Skocisë

Foto: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Nikoqiri, Gjermania, hyri me pritshmëri të mëdha në Kampionatin Evropian dhe sigurisht që optimizmi u rrit pas hapjes së shkëlqyer të djeshme dhe fitores 5:1 ndaj Skocisë.

Gjermania me këtë fitore i dha fund serisë së zezë të tri garave të fundit të mëdha ku humbi ndeshjet e para, por edhe u thyen disa rekorde.

Kjo ndeshje do të mbahet mend veçanërisht nga përzgjedhësi Julian Nagelsmann i cili u bë trajneri më i ri që drejtoi një ekip kombëtar në Kampionatin Evropian. Nagelsman e pa ndeshjen e djeshme në moshën 36 vjeç e 327 ditë.
Shënuesit e dy golave ​​të parë vendosën një rekord edhe për Gjermaninë. Florian Wirtz и Jamal Musiala.

Gjermania me golat e saj u bë kombëtarja e parë në histori për të cilën shënues janë dy futbollistë 21 vjeç e lart.

Gjithashtu, sulmuesi i Bayer Leverkusen ka shënuar emrin e tij si golashënuesi më i ri për Gjermaninë në Kampionatin Evropian me 21 vjet e 42 ditë.

Nuk duhet harruar arritjet e Toni Kros i cili u bë lojtari i parë që kishte 99% sukses pasimesh në një ndeshje të Kampionatit Evropian dhe kishte mbi 100 pasime.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës