Rindërtimi në Qeverinë Britanike, futi katër ministri të reja

Rishi Sunak/ Kryeministër i Britanisë/ Foto EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Kryeministri britanik Rishi Sunak sot ka rindërtuar Qeverinë dhe ka prezantuar katër ministri të reja.

Sunak krijoi Ministrinë e Sigurisë së Energjisë, më pas Ministrinë e Shkencës, Inovacionit dhe Teknologjisë, duke ndarë ministrinë e madhe, për ta ndihmuar atë, tha ai, të arrijë planet e tij për të përgjysmuar inflacionin dhe për të siguruar rritje ekonomike.

Sunak emëroi Grant Shapps si Ministër të ri për Sigurinë e Energjisë dhe Kemi Badenoch si Ministër për Biznesin dhe Tregtinë.

Michelle Donelan është Ministrja e re për Shkencën, Inovacionin dhe Teknologjinë, ndërsa Lucy Fraser është Ministrja e Kulturës, Medias dhe Sportit.

Sunak emëroi Greg Hands si kryetarin e ri të Partisë Konservatore pasi rrëzoi Nadeem Zahavi pas një hetimi që zbuloi se ai kishte dështuar të depozitonte taksën me vlerë 4,8 milion £.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës