VIDEO: Një lumë njerëzish në protestën “Serbia kundër dhunës” në Beograd

Protesta e pestë “Serbia kundër dhunës” po zhvillohet sonte në Beograd me mijëra njerëz të cilët janë mbledhur në orën 18:XNUMX para Kuvendit të Serbisë.

Protesta po mbahet pikërisht një muaj pas tragjedisë në shkollën “Vladilav Ribnikar”, ku mbetën të vrarë nëntë nxënës dhe një roje e shkollës.

Në pllajën para Kuvendit është ngritur një skenë ku folën aktorët Svetlana Bojkovic, Dragan Bjelogrlic, Nenad Mariçiq dhe prezantuesit Ivan Ivanoviç dhe Zoran Kesic.

Mariçiq, siç raportojnë mediat serbe, tha se viktimat e pafajshme nuk duhet të zbriten dhe dhuna nuk duhet të mbetet pa u ndëshkuar. Sipas tij, tragjeditë ishin një thirrje për të qenë.

"Ne u mblodhëm sot sepse pikërisht një muaj më parë Serbia u ndal dhe tragjedia na goditi në fytyrë në mënyrën më të ashpër: ëndrrat e fëmijërisë që nuk do të realizohen kurrë u ndërprenë dhe të gjithë ndamë trishtimin, frikën dhe zemërimin", tha Mariçiq.

Pas adresimit ai kërkoi nga qytetarët heshtje që të dëgjohen 18 rrahje në nderim të viktimave të dy vrasjeve masive.

– Të dëgjojmë 18 goditje në çdo 18 sekonda për çdo viktimë, për çdo jetë të përfunduar para kohe, tha Mariçiq, pas së cilës pati një heshtje të gjatë.

Sipas aktores Svetlana Bojkoviq, kjo plagë nuk është vetëm për familjet e viktimave, por plagë për mbarë shoqërinë.

Aktori dhe regjisori Dragan Bjelogrlic tha se ka ardhur në protestë për të njohur rininë e Serbisë, sepse “dhuna dhe ngacmimet dhe provokimet përgjigjen me dinjitet, paqe dhe dashuri”.

- Nëse ka fund, e kemi prekur atë ditë, kur ndodhi tragjedia në shkollën e Beogradit. Të gjitha disfatat tona, të gjitha aksidentet, të gjitha veprat e këqija që u kemi bërë të tjerëve janë mbledhur në atë një tragjedi të hidhur që ra mbi njerëz të pafajshëm që nuk i bënë asgjë askujt, tha Bjelogrlic.

Qytetarët që dolën në protestë nisën nga Kuvendi drejt Sllavisë dhe do të përfundojnë duke formuar një rreth rreth Presidencës së Serbisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës