Rekrutët në Ukrainë të cilëve u ka skaduar shërbimi ushtarak do të jenë

Maidan Ukraine / Foto EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Parlamenti ukrainas, Verkhovna Rada, miratoi ligjin për regjistrimin në përbërjen rezervë të rekrutëve që kryen shërbimin ushtarak gjatë gjendjes së jashtëzakonshme.

Këtë e ka bërë të ditur në aplikacionin Telegram deputeti Jaroslav Zhelezniak nga partia Holos, i cili tha se 319 deputetë votuan për ligjin. Dokumenti u miratua me propozime të Komisionit për Çështjet e Sigurisë Kombëtare, Mbrojtjes dhe Inteligjencës të Këshillit të Lartë.

Ligji parashikon që gjatë mobilizimit të përgjithshëm dhe regjimit ligjor të emergjencës në Ukrainë, rekrutët ushtarakë të cilëve u ka skaduar shërbimi ushtarak gjatë gjendjes së jashtëzakonshme dhe të cilëve u është zgjatur shërbimi përtej afateve të përcaktuara, regjistrohen në përbërjen rezervë brenda afateve. themeluar me dekret të Presidentit të Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, pritet që persona të tillë të mos mund të thirren në shërbimin ushtarak gjatë mobilizimit për 12 muaj nga dita e lirimit nga shërbimi ushtarak nëse nuk kanë shprehur dëshirën për të vazhduar shërbimin ushtarak.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës