Mbi 5.000 të vdekur në Turqi dhe Siri

EPA-EFE/DENIZ TEKIN

Mbi 5000 njerëz vdiqën nga tërmeti në Turqi dhe Siri.

Zëvendëspresidenti turk Fuat Oktay informoi se numri i të vdekurve në vend është rritur në 3.491, gjë që konfirmoi zyrtarisht 5.021 të vdekur nga Turqia, Siria dhe zonat e kontrolluara nga rebelët në Siri.

5.775 ndërtesa u shkatërruan nga tërmeti, i cili u pasua nga 285 pasgoditje dhe më shumë se 20.000 njerëz u plagosën.

Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFPD) raporton se mbi 13.000 shpëtimtarë janë vendosur dhe më shumë se 41.000 tenda, 100.000 shtretër dhe 300.000 batanije janë dërguar në zonat e prekura.

 

Një tërmet i ri me magnitudë 5,6 ballë të shkallës Rihter ka goditur Turqinë qendrore

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës