Paqja rajonale dhe kërcënimet hibride në fokus të konferencës së shefave të ushtrive të Kartës së Adriatikut dhe Shteteve të Bashkuara

FOTO: MPB

Stabilizimi i marrëdhënieve ndërmjet vendeve të rajonit, si dhe ndërgjegjësimi dhe gatishmëria për mbrojtje kolektive kundër kërcënimeve më të mëdha ishin ndër temat kryesore të diskutuara në Konferencën e 26-të të Shefave të Ushtrive dhe Komandës së Forcave Amerikane në Evropë nga shtetet anëtare. SHBA-Karta e Adriatikut (A5), e cila u mbajt sot në Shkup.

Në hapje fjalën kryesore e mbajti presidenti Stevo Pendarovski, i cili theksoi se zgjatja e integrimeve evropiane krijon rrezik për kërcënime hibride dhe shembje të stabilitetit të rajonit.

“Për fat të keq, zgjatja e integrimit evropian, për arsye të ndryshme, praktikisht në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, ka tronditur besueshmërinë e Bashkimit Evropian. Ritmi i ngadaltë i procesit të integrimit në Union është një nga kërcënimet për demokracinë në Ballkan. Disa sondazhe të opinionit publik tregojnë se përkrahja për organizatat dhe vendet me orientim perëndimor është në rënie dhe për herë të parë pas tre dekadash po rritet mbështetja për disa organizata të tjera rajonale dhe modele të tjera të menaxhimit”, tha Pendarovski.

Presidenti shtoi se shteti maqedonas do të vazhdojë me ndihmën për Ukrainën.

"Ne jemi të gatshëm të vazhdojmë të ndihmojmë sepse besojmë se mbrojtja e Ukrainës është mbrojtja e rendit evropian dhe ndërkombëtar bazuar në parime," tha Pendarovsky.

Ministrja e Mbrojtjes, nga ana tjetër, Sllavjanka Petrovska, njoftoi se në kuadër të bashkëpunimit me NATO-n, një ekip nga ushtria maqedonase do të shkojë në Irak.

“Në fazën përfundimtare të përgatitjes është kontributi i përbashkët me Ekipin e Trajnimit Mobile i cili do të dërgohet në fillim të nëntorit në një mision dyjavor në misionin e NATO-s në Irak me mandat për të mbështetur trajnimin e Ushtrisë Irakiane. Gama e ideve dhe projekteve për bashkëpunim vazhdon në kuadër të zhvillimit të aftësive mbrojtëse në kuadër të procesit të planifikimit të mbrojtjes së NATO-s”, tha Petrovska.

Ministri foli edhe për luftën në Ukrainë, duke vënë në dukje format e reja të kërcënimeve dhe luftës.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës së Maqedonisë, gjenerali Vasko Gjurçinovski, theksoi se Iniciativa e Adriatikut A5 është një nga ngjarjet më të suksesshme dhe më efikase rajonale për përballimin e sfidave të përbashkëta të sigurisë dhe mbrojtjes.

"Së bashku, ne kemi zhvilluar një mekanizëm për të mbështetur objektivat reciproke të sigurisë dhe mbrojtjes." Së bashku ne kemi zhvilluar një mekanizëm për të mbështetur vendet tona anëtare dhe partnere në ambiciet dhe përpjekjet e tyre integruese. Me partnerët tanë të EUCOM të SHBA-së, ne vazhdimisht jemi duke identifikuar sfidat bashkëkohore të sigurisë dhe po punojmë në qasje të përbashkëta dhe përgjigje të përshtatshme”, tha Gjurchinovski.

Të pranishmëve iu drejtua edhe komandanti i Komandës së Lartë Aleate të NATO-s për Evropë dhe Komanda e Forcave të SHBA-së për Evropë, gjenerali Christopher Cavoli. Në fjalën e tij ai vuri në dukje se ngjarjet në Ukrainë janë një paralajmërim për nevojën e gatishmërisë së vazhdueshme për mbrojtje të përbashkët.

“Pushtimi na kujton se duhet të punojmë për sigurinë çdo ditë dhe ngjarjet që po ndodhin në këtë rajon na tregojnë se të gjithë duhet të kontribuojmë për stabilitetin çdo ditë”, tha gjenerali Cavoli.

Krahas shefit të Shtabit të Përgjithshëm, Vasko Gjurçinovski si mikpritës dhe komandant i Komandës së Ushtrisë Amerikane për Evropë, gjeneral Christopher Cavoli, shefat e ushtrive të Shqipërisë, Bosnje Hercegovinës, Kroacisë, Malit të Zi, si dhe të ushtrisë së lartë. zyrtarë nga Komanda e Përbashkët e NATO-s me bazë në Napoli dhe Komanda Evropiane e SHBA. Përfaqësues ushtarakë nga Sllovenia dhe Kosova po marrin pjesë gjithashtu në konferencë si vëzhgues.

Meqë ra fjala, në vitin 2003 u nënshkrua zyrtarisht marrëveshja për themelimin e Kartës SHBA-Adriatik, me të cilën SHBA si patron, përfshirë Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Kroacinë, u angazhuan përmes një kuadri institucional për të zhvilluar bashkëpunimin rajonal në fushën e mbrojtjes.Pesë vjet më vonë në vitin 2008, Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi iu bashkuan kësaj nisme dhe Serbia, Kosova dhe Sllovenia kanë statusin e vendeve vëzhguese në grup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës