“Të rregulltit” do presin formularë, me pasaporta urgjente 100 euro mund të dilni nga “arrest shtëpie”

Pasaporta e vjetër dhe e re maqedonase/Foto: Sloboden pechat/Dragan Mitreski

Qytetarët që kanë lënë termin për fotografimin e pasaportës sipas procedurës së rregullt do të duhet të presin sepse nuk ka formularë për ta, por ka për ata që janë të gatshëm të paguajnë mbi 6.000 denarë për lëshimin e pasaportës sipas procedurës urgjente. . Nuk ka datë të saktë se kur do të mbërrijnë formularët e rinj, por nga MPB për „Shtypi i lirë“Thonë se po bëjnë përpjekje të vazhdueshme që fabrika të bëhet një furnizues me dinamikë më të madhe dhe në një shkallë më të madhe për të dorëzuar formularët.

Nga ana tjetër, zëvendësministri shtesë i Punëve të Brendshme, Mitko Bojmacaliyev, tha sot se deri në fund të muajit pritet një dërgesë më e madhe, ndërsa në qershor një dërgesë që, siç thotë ai, “do t'i plotësojë të gjitha nevojat e qytetarët”.

Ndonëse janë porositur 400 mijë formularë pasaportash, javën e kaluar kanë mbërritur vetëm 20 mijë. Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski, thotë se sipas marrëveshjes deri më 18 shkurt duhet të mbërrijnë 400 mijë formularë, por kjo me akt të caktuar është ndryshuar.

- Diku në muajin e tetë ka pasur një marrëveshje sipas së cilës nga 18 shkurti duhet të mbërrijnë në Maqedoni 400.000 formularë. Ajo marrëveshje u zëvendësua me një akt të caktuar dhe që nga 18 shkurti, diku në dhjetor të vitit të kaluar ishte marrë një zotim për 22.000 mijë formularë. Unë ende nuk e kam vërtetuar me dëshmi adekuate pse është bërë kështu. Por ne do të hetojmë, theksoi Toshkovski.

Deklarata e sotme e ministrit shtesë të punëve të brendshme Bojmacaliyev është kundër pretendimeve të Toshkovskit. Bojmacaliyev thotë se në ditën e transferimit të detyrës mes Spasovskit dhe Toshkovskit janë pranuar 50.000 mijë formularë. Ai shton se deri dje kanë ndërruar pasaportat mbi 1.300.000 qytetarë.

Për shkak të mungesës së formularëve, dhe rrjedhimisht ngecjes së gjithë procesit të ndërrimit të pasaportave, një numër i madh i qytetarëve që kanë rezervuar disa nga aranzhimet pranverore dhe kanë planifikuar një udhëtim janë detyruar t'i anulojnë ato. Kjo situatë shkaktoi një goditje për agjencitë turistike që ende nuk janë rikuperuar plotësisht nga periudha e Covid.

Ndonëse u paralajmërua se qytetarët nga dje do të mund të kontrollojnë elektronikisht nëse pasaportat e tyre janë gati, për të cilat kanë bërë foto më shumë se një muaj më parë, verifikimi i dokumenteve të përfunduara përmes faqes së Ministrisë së Punëve të Brendshme ende nuk funksionon. .

Ministri Toškovski dje tha se pasaporta maqedonase përdoret në Gjermani, Zvicër, por, sipas burimeve të Deutsche Welle-s, pasaportat me emrin e vjetër kushtetues mund t'i përdorin për identifikim personal, por nuk do të mund të hyjnë në vend nëse nuk kanë dokument të ri udhëtimi me emrin Maqedonia e Veriut.

Ndryshe, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, që prej disa ditësh është në një vizitë në konsullatat e Maqedonisë në Mynih, Bon, Bernë dhe Venecia. Siç bëjnë të ditur MPJ, zyrat diplomatike-konsullore punojnë në dy turne dhe kështu do të jetë deri në normalizimin e situatës dhe uljen e kërkesave për shërbime konsullore.

Kanë ardhur formularët për pasaporta, por vetëm për një procedurë urgjente, për të cilën paguani tre herë më shumë

Toshkovski: Është turp që në disa vende vlen pasaporta me emrin e vjetër, por këtu jo

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës