Pothuajse tetë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

Nga janari deri në maj 2022, Frontex regjistroi gjithsej 40.675 kalime të paligjshme kufitare në rrugën e Ballkanit Perëndimor, që është pothuajse tre herë më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Nënsekretari i Përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Humanitare, Martin Griffiths, njoftoi se pothuajse tetë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës pothuajse një vit më parë, raportoi DPA.

“Afro tetë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina për në vendet fqinje dhe 5,3 milionë të tjerë janë të zhvendosur brenda vendit”, tha Griffiths në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Ai shtoi se 17,6 milionë njerëz, pra pothuajse 40 për qind e popullsisë së Ukrainës, kanë nevojë për ndihmë humanitare.

Griffiths tha se ai synonte të zbulonte planin e reagimit humanitar të këtij viti për Ukrainën, i cili kërkon rreth 3,9 miliardë dollarë, më vonë këtë muaj në Gjenevë. Ai njoftoi se nuk kishte asnjë tregues për një përfundim të afërt të luftës.

Sipas shifrave zyrtare të OKB-së, më shumë se 7.000 civilë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

"Numri aktual i vdekjeve është sigurisht më i lartë," tha Griffiths.

Sipas informacioneve të Agjencisë së OKB-së për Refugjatë, lufta shkaktoi valën më të madhe të refugjatëve që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, thekson PDSH.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës