Receta e fetuccine e Frank Sinatra është pjata perfekte për adhuruesit e makaronave

Foto: Profimedia/ PickPik

Përpara se të hiqni dorë nga karbohidratet si pjesë e një detoksikimi apo diete pranverore, duhet ta trajtoni veten me një tas të mirë me makarona. Këtë herë ju rekomandojmë një klasik – recetën e famshme për fetuccine OD legjenda e muzikës dhe aktrimit Frank Sinatra. Botuar fillimisht në librin e gatimit të Barbara Sinatra Married to Sinatra nën titullin "The Sinatra Celebrity Cookbook: Barbara, Frank, and Friends" (The Sinatra Celebrity Cookbook: Barbara, Frank, and Friends). Krahas pjatave të të famshmëve si ikonat e Hollivudit Katharine Hepburn apo Kirk Douglas, gjendet edhe kjo makarona kremoze, shkruan. qytet dhe vendmag.

Frank dhe Barbara Sinatra/Foto: Flickr

Dhe duke folur për makaronat që Frank Sinatra adhuronte, njohësit e kuzhinës italiane do të njohin klasiken e kësaj kuzhine të njohur më mirë si Fetuccine Alfredo, që në Itali quhet edhe në popull fettuccine al burro. Është një pjatë e thjeshtë e bërë nga përbërës që me siguri i keni tashmë në shtëpi. Të vetmet gjëra që nuk duhet të humbisni janë gjalpi dhe parmixhani, në këtë rast Parmigiano Reggiano i vërtetë italian.

Dhe si e mori emrin? Alfredo di Lelio e prezantoi këtë makarona në fillim të shekullit të kaluar në restorantin e tij "Alfredo" në Romë. Pjesë përbërëse e kësaj pjate ishte rituali i përgatitjes së saj në tryezë. Legjenda thotë se Alfredo e shpiku këtë pjatë në 1907 ose 1908 për të marrë gruan e tij Ines për të ngrënë pas lindjes. Për t’i bërë makaronat edhe më të shijshme, ai shtoi tre herë më shumë gjalpë se zakonisht, ndaj gjellën e quajti fillimisht “fettuccine al triplo burro”.

Fettuccini Alfredo/ Foto: Flickr

Fettuccini a la Sinatra

Për 3 ose 4 persona

Përbërësit:

- 500 gram fetuccine (por në vend të tyre mund të përdorni makarona ose spageti)
- 55 gram gjalpë
- 120 mililitra krem ​​(mund të bëni pa të)
– 50 gram djathë parmixhano të sapo grirë, plus 2 lugë gjelle për spërkatje
- kripë

përgatitja:

Gatuani fetuccine derisa të jetë al dente. Kulloni makaronat (mos e hidhni ujin, përdoreni për salcën).

Ndërkohë që makaronat janë duke u zier, bëni salcën – shkrini gjalpin në një tenxhere në zjarr të ulët. Më pas e heqim nga zjarri dhe e përziejmë djathin (dhe kosin sipas dëshirës) dhe nëse është e nevojshme shtojmë ujë. E kthejmë në zjarr dhe e përziejmë mirë derisa të shkrihet djathi, e rregullojmë me kripë (dhe piper sipas dëshirës). Kini kujdes që salca të mos digjet.

Në salcë shtojmë makaronat e kulluara dhe i lëmë të mbuluara për disa minuta.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës