Një recetë për zierjen e vërtetë të viçit në kafene

Foto: Profimedia

Kur vijnë ditët e ftohta të dimrit, zgjidhja më e mirë për drekën është zierja, dhe më e shijshmja është viçi, në stil kafene. Përveçse “ngroh” shpirtin dhe trupin tuaj, kjo zierje kremoze është plot me vitamina dhe minerale.

Përbërësit:

– 500 gram mish viçi
- 1 qepë
– 1 rrënjë selino, majdanoz
- 2 karota
- 2 patate
- 2 lugë miell
- 1 e verdhë veze
- 1 fletë dafine
– 1 lugë majdanoz i grirë
– 250 ml salcë kosi

përgatitja:

Pritini imët qepën, më pas ziejini në vaj. Shtoni mishin e prerë në kubikë (dhe kocka nëse ka), derdhni ujë dhe ziejini në zjarr të ulët për rreth një orë.
Nëse lëngu avullon, shtoni më shumë ujë.

Shtoni perimet e prera në kubikë, kripë, piper, më pas hidhni 2 litra ujë.

Bëni një spërkatje me dy lugë miell, pastaj gatuajeni gjithçka së bashku për gjysmë ore tjetër.
Para se ta shërbeni, përzieni kremin me të verdhën e vezës së rrahur në zierjen e përfunduar dhe spërkatni me majdanoz të grirë hollë. Nëse dëshironi, ziera e viçit mund të acidifikohet me uthull ose lëng limoni.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës