Recetë për bajader pa yndyrë, gati për 20 minuta

Foto: Profimedia

Periudha festive po afron, ndaj e dimë që keni një detyrë të vështirë për të përgatitur tryezën e Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve. Mos u frikësoni, të paktën për sa i përket ëmbëlsirës, ​​sepse në vetëm 20 minuta do të merrni ëmbëlsirën më të bukur. Surprizoni mysafirët tuaj me bajaderët më të thjeshtë, por edhe më të shijshëm. Pa pjekje apo mikser, shpejt dhe lehtë!

Gjithçka që ju nevojitet për këtë ëmbëlsirë është:

Përbërësit:

- 2 dl ujë
- 550 g sheqer
- 300 gr arra të shtypura
- 300 g biskota të shtypura
- 250 g gjalpë
- 100 g çokollatë gatimi

Për lustër:

- 150 g çokollatë gatimi
– 2 lugë të vogla vaj

përgatitja:

Në një tenxhere vendosim ujin dhe sheqerin derisa të nxehen dhe derisa sheqeri të tretet plotësisht në zjarr të ulët. Më pas shtoni në të gjalpin që të shkrihet. Kur gjalpi të jetë shkrirë plotësisht, shtoni arrat dhe biskotat e grimcuara duke i përzier vazhdimisht derisa të përftoni një masë homogjene.

Ndani përzierjen që rezulton në dy pjesë të barabarta.

Në pjesën e parë të masës shtoni çokollatën që më parë e keni shkrirë në avull dhe në pjesën e dytë mund të shtoni pak rum sipas dëshirës.

Në një enë tjetër vendosim letër furre dhe më pas kalojmë pjesën e parë të masës (atë me çokollatë) dhe lëmojmë pjesën e sipërme me thikë. Në të njëjtën mënyrë vendosim masën tjetër sipër shtresës së parë.

Shkrihet pjesa tjetër e çokollatës në avull dhe shtoni pak vaj për të bërë një glazurë dhe më pas derdhni bajadera mbi të.

E vendosim bajaderen ne frigorifer qe te forcohet mire dhe e servirim te nesermen.

Shijoni!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës