Receta e kekut me karamel, askush nuk mund t'i rezistojë

Foto: Flickr

Janë të panumërta recetat për delikatesat me çokollatë dhe të gjitha kanë të përbashkët se janë më të pëlqyerat. Kombinimi i çokollatës dhe karamelit do t'ju magjepsë që në kafshatën e parë.

Koret janë shumë të buta sepse janë zhytur në qumësht për t'u shkrirë dhe i gjithë keku do t'i shijojë kremin sipër.

Kjo është një bombë e vërtetë çokollate me një pamje të bukur, kështu që mund ta shërbeni edhe në evente zyrtare.

Përbërësit:
Për koren:

– 300 gram biskota të grimcuara
– 100 gram margarinë
- 2 lugë kakao
- 150 mililitra qumësht

Për mbushjen:

- 1 litër qumësht
– 8 lugë sheqer
– 3 qese (120 g) puding me shije karamel
- 1 lugë gjelle lëng
– 150 gram margarinë

Pjesa tjetër: 10 biskota të plota, 100 gr krem ​​pana me çokollatë, 200 ml qumësht.

Foto: Flickr

përgatitja:

Rrihni margarinën, shtoni biskotat e grimcuara, kakaon dhe qumështin, më pas përzieni. Vendoseni në një tepsi të mbyllur (26 cm). Rregulloni biskotat e grimcuara.

Pudingun dhe salcën i përziejmë, më pas i spërkasim në 200 ml qumësht dhe i përziejmë mirë që të mos ketë gunga. Në 800 ml qumësht hidhet sheqeri dhe ngrohet, por mos zihet. E spërkasim pudingun dhe e përziejmë në temperaturë mesatare që të mos trashet. E heqim nga zjarri, shtojmë margarinën dhe e përziejmë që të shkrihet dhe të bashkohet. Mbi biskotat hidhni pudingun në formë mbushjeje.

Vendoseni në frigorifer të ftohet dhe të piqet. Hiqeni tabakanë. Rrihni kremin e çokollatës me qumështin dhe e shpërndani sipër kekut të ftohur mirë. E vendosim sërish në frigorifer për pak kohë, më pas e presim dhe e shërbejmë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës