Receta e Diana Ivanoskës: Specat e mbushur në një mënyrë pak më ndryshe

Speca të mbushura / Foto: Arkivi privat

Jeta me të vërtetë mund të jetë jashtëzakonisht "e shijshme", dhe kjo konfirmohet nga Diana Ivanoska nga Tetova, e cila me talentin e saj për ndërthurjen e shijeve na çon në një udhëtim të jashtëzakonshëm gastronomik.

Ivanoska qëndron pas një profili në Instagram"Dash of Spice" dhe na zbulon sekretet e vogla të krijimit të magjisë nga shijet. Ajo filloi të ndajë recetat e saj me ndjekësit dhe miqtë e saj që nga fillimi i pandemisë.

“Më pëlqen çdo pjesë e procesit, por më pëlqen të fotografoj ushqimin më shumë”, tregon Diana.

Sot, Diana shpikëse ndan një recetë për një specialitet të njohur maqedonas – specat e mbushur, por në një mënyrë pak më ndryshe.

“Edhe pse më pëlqen shumë edhe mënyra klasike e përgatitjes së kësaj pjate, me këtë recetë ju merrni freskinë ‘pranverore’ të përbërësve. Provojeni, shpresoj se do t'ju pëlqejë po aq sa mua”, thotë Diana.

Përbërësit:

Këto janë sasi për 3 speca, pra 6 gjysma të mbushura. Rriteni dozën sipas nevojës.

– 3 speca zile
- 300 gram mish të grirë
- 1/2 qepë
– 1/4 filxhan oriz
– 180 gram domate të grira ose nga një kanaçe e kulluar nga lëngu
- 1 karotë
- majdanoz
- rreth 50 gram djathë
- kripë
- spec

Foto: arkivi privat

përgatitja:

Ngroheni furrën në 180 gradë Celsius. I presim specat përgjysmë për së gjati dhe i lyejmë nga të dyja anët me pak vaj ulliri. I radhisim në një tavë me fytyrë poshtë dhe i pjekim për 15 minuta.

Gjatë kësaj kohe përgatisni mbushjen. Zieni orizin dhe kullojeni. Skuqini qepën në një tenxhere. Kur te zbutet shtojme karoten e grire holle dhe me pas mishin. Kur mishi të jetë skuqur, shtoni domaten dhe lëreni të ziejë derisa të avullojë lëngu. I rregullojmë me kripë, piper dhe përzierje erëzash të thata (sipas dëshirës).

E heqim nga zjarri dhe shtojmë orizin e zier dhe të kulluar dhe majdanozin e grirë hollë.

Hiqni specat. I kthejmë nga ana dhe i mbushim me masën. Sipër vendosni pak djathë të grirë ose një copë mocarela. Piqeni edhe për 15-20 minuta të tjera. Mbushni me majdanoz dhe shijojeni.

Për një version vegjetal, zëvendësoni mishin me thërrime soje të njomura dhe të kulluara. Përgatitja është e njëjtë si me mishin. Shtoni djathë vegjetal sipër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës