RECETA | Muhamara - një lutje ekzotike, e nevojshme dhe ushqyese

Foto: Instagram

Muhamara është një lutje ushqyese me origjinë nga qyteti sirian i Alepos. Është bërë me një kombinim të specave të kuq të pjekur, vaj ulliri dhe arra të grimcuara. Lëngut të limonit, acidit të shegës, hudhrës dhe kripës i shtohen shpesh përhapjes. Tradicionalisht përgatitet në llaç, por me pajisjet moderne cilësia mund të ndryshojë. Zakonisht shërbehet individualisht në pjata të vogla ose në pjata më të mëdha, kur konsumohen së bashku.

Buka me byrekë e sapopjekur është një shoqërues i domosdoshëm i muhamarës, i cili zakonisht pritet në trekëndësha dhe përdoret si "enë" për konsum të drejtpërdrejtë. Kjo lutje është shpesh pjesë e një meze dhe shërbehet me Baba Ganush, Labne ose Hummus, por shpesh përdoret edhe si lutje për perime të gjalla ose salcë që shoqëron gatimet me mish dhe peshk të pjekur në skarë.

Përbërësit e nevojshëm:

- 3 speca të kuq të mëdhenj
- 1 filxhan plus 1 lugë gjelle arra, të ndara
- 3 lugë gjelle acid shege (shegë), si shtesë për zbukurim
- 2 lugë vaj ulliri
- 3 thelpinj hudhër, të qëruara
- 1 lugë gjelle lëng limoni të saposhtrydhur
- 1 lugë çaji qimnon i bluar
- 1 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji piper i kuq
- 1/2 filxhan thërrime buke

Foto: Instagram

Metoda e përgatitjes:

Piqini specat dhe i qëroni. Vendosni 1 filxhan arra, acidin e shegës, vajin e ullirit, hudhrën, lëngun e limonit, qimnonin, kripën dhe piperin dhe piperin e kuq në një përpunues ushqimi/blender. I trazojmë derisa të bashkohen. Shtoni specat e qëruara në procesorin e ushqimit dhe përziejini së bashku derisa masa të bëhet e njëtrajtshme. Shtoni thërrimet e bukës dhe pulsoni derisa të kombinohen. Nëse masa nuk është mjaft e trashë, shtoni edhe pak thërrime buke dhe nëse është shumë e trashë shtoni pak vaj ulliri dhe lëng limoni. E servirim muhamarën në një pjatë dhe e hedhim acidin e shegës, e dekorojmë me kokrat e shegës dhe 1 lugë arra të grira.

Video e ditës