Rishikimi i Hollywood Reporter i 'Udhëtim në këmbë': regjisorja e 'Honeyland' me përzierjen e saj efektive të urgjencës politike dhe krijimtarisë poetike

Foto: Promo

Dokumentari i dytë i metrazhit të gjatë i Tamara Kotevska ndërthur historitë e fëmijëve refugjatë me imazhe nga një projekt që përdor artin e kukullave për të rritur ndërgjegjësimin për jetët e të rinjve të ndërprerë nga lufta dhe persekutimi, shkruan kritikja e filmit Sherry Linden për The Hollywood Reporter.

Lexoni komentin e saj për filmin më poshtë "Udhëtim në këmbë" në mënyrë të plotë:

Me dokumentarin e saj të parë të metrazhit të gjatë të nominuar për Oscar, mrekullinë "Toka e mjaltit", Tamara Kotevska ndau regjinë së bashku me Ljubomir Stefanov për të ndriçuar një pjesë të largët të botës. Me filmin e dytë, ajo e kthen vëmendjen te një histori kryesore që shpaloset para syve tanë, kriza globale e refugjatëve. Ndonëse këtë herë subjekti është pak më drejtpërdrejt politik, regjisori e filtroi ​​përmes lenteve krijuese, duke paraqitur një përrallë ndryshe. Ashtu si me të gjitha përrallat e mira, kjo ofron një version më të lartë të realitetit, duke përzier fantastiken me të përditshmen. Në qendër të historisë është Little Amal, një kukull gjigante 3,5 metra e gjatë, në pronësi të një vajze refugjate dhjetëvjeçare nga Siria.

Foto: Promo

"Udhëtim në këmbë" e ka marrë emrin nga një projekt ndërkombëtar i krijuar për të rritur ndërgjegjësimin dhe mbledhjen e fondeve për të ndihmuar fëmijët e zhvendosur. Amal dhe kukullat e saj, të udhëhequr nga drejtori artistik Amir Nizar Zuabi, kanë udhëtuar mijëra kilometra në më shumë se një duzinë vendesh që nga korriku 2021 dhe tani janë në Meksikë, duke ndjekur udhëtimin e tyre nëpër Shtetet e Bashkuara. Por dokumentari i Kotevskës nuk ka të bëjë aq shumë me atë projekt, sa është një distilim i tij, sepse gërsheton udhëtimin e Amalit nëpër Evropë me një histori simbolike të një vajze të vërtetë jetime në luftë.

Duke lëvizur nëpër rrugët e qytetit dhe sheshet e fshatrave dhe nëpër peizazhe të pabanuara, Amal i Vogël është një vepër mekanike dhe artistike që nuk mund të injorohet. Kotevska dhe redaktori Martin Ivanov me mjeshtëri e përpiluan skenën e ndërtimit të kukullës Amal në tre minuta. Skenat e projektimit, pikturës, veglave dhe testeve nga kukullistët në Handspring Puppet Company, kompania e Afrikës së Jugut përgjegjëse për krijimin e Amal-it ndërthuren me pamjet e një vajze të re që vizaton Amalin e vogël, si një lloj autoportreti.
Pasi humbi shtëpinë dhe familjen në Aleppo, vajza tani ndodhet në anën e kundërt të kufirit, nën mbrojtjen e Fondacionit Karam në Turqi, me shpresën se mund të lidhet me një të afërm të gjallë. Të shtëna të ngjashme mes kukullës dhe vajzës së vërtetë theksojnë lidhjen e tyre simbolike. Duke punuar në bisedat me Asilin dhe fëmijët e tjerë refugjatë, regjisori krijoi një rrëfim të lirë, poetik dhe të mprehtë. “Duhet të gjej një vend ku të mund të lë prapa ankthet”, thotë Amal.

Foto: Promo

Këto makthe përshkojnë orët e zgjimit përmes tingujve dhe pamjeve, me disa breshëri të shkurtra që tregojnë bomba që shpërthejnë dhe njerëz që ikin nga zonat e luftës në Aleppo. Ndërsa shëtitja e Amal përparon, nga Turqia në Greqi, Itali, Francë dhe Britani, duke përfunduar me një kulm të lëvizshëm operistik në Kanalin anglez, Kotevska fut skena në klasë: Asili dhe fëmijët e tjerë refugjatë mësojnë për kulturën evropiane. Supozimet e tyre të dëshpëruara për fenë mbizotëruese në Itali janë një kujtesë e paçmuar e artificialitetit të ndarjeve të shumta shoqërore me të cilat jemi kapur.

Vetë Amal ka kontakte me natyrën si dhe me njerëzit. Kamera e drejtuar nga Jean Dakar dhe Samir Ljuma na prezanton me bukurinë e gjithçkaje që na rrethon, që nga valëvitja e pëllumbave në minare e deri te rrjedha e erës në dunat e shkretëtirës, ​​por edhe çadrat e të shpërngulurve në rrugët e qytetit. shpresa e dhimbshme në vështrimin e Amalit dhe plagët psikike të mbartura nga të gjithë refugjatët që ai takon gjatë rrugës. Vajza e madhe, kaq dukshëm çnjerëzore dhe megjithatë kaq e lezetshme, është shumë më e vjetër se sa është në të vërtetë, ajo është mishërimi i dhembshurisë, rrëfimtarja e fëmijëve dhe të rriturve në kampin e refugjatëve, dhe si një nga rrëfimet më të dhimbshme është ajo e refugjati nga Gambia që përshkruan udhëtimin e tij gati fatal në kontinentin evropian.

Foto: Promo

Tre kukullat kryesore kontrollojnë Amalin dhe drejtojnë lëvizjet e saj. Ajo në kafazin e hapur të korsesë së saj mbi fundin e saj të ndezur e drejton atë zakonisht me një hap të sigurt dhe ndonjëherë hezitues. Duart e saj kërkojnë dy kukulla për të cilët, më e rëndësishmja, udhëtimi i Amal nëpër Evropë ka një kuptim thellësisht personal: Fida Zidane nga Palestina dhe Mouad Rumieh nga Siria. Kotevska i kushton kohë secilit prej tyre dhe depërton intimisht në tregimet e tyre, duke lënë një përshtypje prekëse.

Ndërsa udhëtimi i Amalit arrin një pikë dëshpërimi (pasi ndeshet me protesta kundër emigracionit në Greqi, për shembull), fytyrat e kukullave zbulojnë se sa fort e ndiejnë luftën e tyre – Fida në lidhje me humbjen e tokës dhe lirinë e Palestinës dhe popullit të saj , dhe Muadin për shkëputjen nga shtëpia e tij në Siri dhe se si kujtimet e tij nga atje po zhduken para syve të tij. Në një rrëfim me zë të lartë që nuk mund të mos na kujtojë shkatërrimin e vazhdueshëm në Gaza, Amal pyet veten: "Kur gjithçka që mbetet nga jeta jonë është shkreti, pluhur dhe rrënoja, a do ta dijë dikush që kemi ekzistuar ndonjëherë?"

Foto: Promo

Ndërsa i vetëdijshëm për shkallën dhe teatralitetin e udhëtimit të Amal dhe rolin e saj si një zëvendësuese për miliona (pothuajse gjysma e refugjatëve në botë janë nën moshën 18 vjeç), "Udhëtimi në këmbë" është një histori e treguar përmes fuqisë së simboleve botërore të fuqinë, por ajo tregon drejtpërdrejt për kufizimet e tyre. Vizita e Amalit te Papa në Vatikan gjatë ceremonisë së kremtimit të fëmijëve mbulon të dy skajet e atij spektri, ndërsa vizita në organizatën e të drejtave të njeriut të Këshillit të Evropës në Strasburg tregon me dhimbje kufizimet e Evropës: të gjithë përfaqësuesit mund të bëjnë që grupi të japë. Amal flamurin e Evropës dhe një pasaportë false, duke e inkurajuar atë ta ndajë me fëmijët e tjerë që takon gjatë rrugës.

Përveç gjesteve të tilla boshe, fëmijët me të cilët takohet Amal zakonisht e mirëpresin me habi dhe kënaqësi. Disa të rritur e shohin atë si një kalë trojan, disa shprehin zemërim dhe të tjerë i bashkohen me padurim qëllimit të saj për të përhapur fjalën. Duke theksuar një histori që po tërheq vëmendjen e medias, "Walking" nuk zgjedh të marrë një anë politike apo të ngjallë konflikt. Ky film përmban thelbin e jetës të mishëruar në një kukull prej druri - një refugjat dhe është një histori drejt e nga zemra.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës