Real Madridi me 200 milionë euro do të nxirret për poshtërim, zëvendësuesi i Mbape vjen nga Milani.

Presidenti i Real Madrid Florentino Perez / foto: EPA-EFE / YOAN VALAT

Real Madridi përjetoi një poshtërim të vërtetë të shtunën pasi Killian Mbape vendosi të qëndronte te PSG, edhe pse thuajse të gjithë e shihnin si një lojtar të ri të “klubit mbretëror”.

“Operacioni Mbape” Real Madridi filloi më shumë se një vit më parë, presidenti Florentino Perez emëroi futbollistin francez si liderin e ardhshëm të skuadrës së re të yjeve dhe pasi oferta prej 190 milionë euro u refuzua verën e kaluar, njeriu i parë i “Mbretërit” luajtën në hartë se Mbape do të dalë i lirë.

Por sulmuesi njoftoi të shtunën se do të qëndrojë në PSG deri në vitin 2025 dhe tronditi Perezin, i cili menjëherë filloi të kërkonte një mënyrë për të “dalur” për poshtërimin. Mediat spanjolle pranë Real Madridit raportuan sot se Perez ka përgatitur 200 milionë euro për përforcime në merkaton e verës vetëm për të “larë” turpin që përjetoi të shtunën.

“Marca” shkruan se zëvendësuesi i Mbape është lojtari i Milanit, Rafael Leao. Portugezi shënoi 11 gola dhe 10 asistime për “rossonerët” dhe dha një kontribut të rëndësishëm në fitimin e titullit të Serie A.

Edhe pse Leao vlerësohet në 50 milionë euro, pritet që Milani të mos e lirojë portugezin për më pak se 80 milionë. Për të njëjtën shumë pritet të jetë edhe sulmuesi i Benfica-s, Darwin Nunez, dhe mbiemri në listën e Perezit është ai i lojtarit të Monacos, Aurelien Chuameni, që do të kushtonte rreth 50 milionë euro.

Video e ditës