Real Madridi ka festuar në “El Clsisico” për finalen e Euroligës

Finalja e re e Euroligës për Real Madrid / Beograd, Serbi / 19 maj 2022 / Foto: EPA-EFE / ANDREJ CUKIC

Finalistja e dytë e Turneu Final Four në Euroligë është në Beograd Real Madrid, i cili e mundi atë në betejën spanjolle Barcelona me 86:83.

Ky ishte dueli i katërt mes dy klubeve më të mëdha spanjolle në turnetë finale. Të tria duelet u luajtën në finale dhe është interesant se në të tria rastet fituesi i atij dueli çdo herë u mposht në finale.

Hera e fundit që Reali luajti në finalen e Euroligës në sezonin 2017/2018 ishte kur triumfoi ndaj Fenerbahçes. Kjo do të jetë finalja e 19-të për “mbretërit” në kompeticionin më të fortë evropian të klubeve.

Një tjetër lojë me shumë kthesa. Real filloi më mirë, kaloi në epërsi me 8: 2 falë Jabusele gazmore. Por Barça arriti të rikthehej dhe në fund të tremujorit u largua me një rezultat të barabartë - 19: 19.

Në çerekun e dytë, gjiganti katalanas ishte shumë më i mirë, sidomos në fazën e mbrojtjes, dhe Mirotic dhe Laprovitola ishin një enigmë e pazgjidhshme për Realin. Epilogu i këtij raporti të fuqive ishte një kthesë e madhe dhe një pushim i madh me një avantazh të Barçës me 11 pikë diferencë - 45: 34.

Pas gjysmës së pjesës së tretë, dukej se Barça rutinisht ruante një diferencë të madhe. Por pasoi një seri e Realit 17: 2 dhe Real e priti çerekun e fundit me katër pikë epërsi.

VIDEO: Dramë në Beograd, Miçiç rrëzoi Olimpiakos me një treshe në sekondën e fundit

Reali bëri presion të madh, pati një avantazh prej shtatë pikësh (66:59). Në fund, tandemi Laprovitola-Mirotic sjell sërish dramë dhe barazohet 75: 75. Pas pushimit, Kozer luajti një rol të madh, me pesë pikë të barazuara për 80:75 dy minuta para fundit. Barça më pas arriti të barazojë katër pikë, por Reali kishte më shumë atë pikë dhe pasoi një “penalti”. Reali ishte i saktë, ndërsa Jabusele kishte një kërcim sulmues prej 2,7 sekondash dhe i siguroi Realit “plus tre”. Mirotic tentoi të barazojë nga mesi i fushës, por pa sukses.

Ai dominoi golashënuesit për Realin Koser me 18 pikë dhe në anën e kundërt Mirotike shënoi 25 pikë, 12 kërcime dhe pesë asistime.

Video e ditës