Real Madridi nuk do të heqë dorë nga nënshkrimi i Haaland

Erling Halland do të veshë fanellën e Manchester Cityt sezonin e ardhshëm / foto: EPA-EFE / Javad Parsa

Erling Halland bëj një marrëveshje me Manchester City e cila përfshin një klauzolë dalëse. Real Madrid tashmë e di se sa do të duhet të paguajë për të sjellë norvegjezin nga City, klubi që nënshkroi ish-sulmuesin e Borussia Dortmundit dy muaj më parë.

Sulmuesi norvegjez ishte në axhendën e klubit “mbretëror” si një nga objektivat e tij prioritare, menjëherë pas Killian Mbape, por në fund triumfoi oferta financiare dhe sportive e “qytetarëve”.

– HALLAND KA KLAUZË BLERJES

Manchester City bleu Haaland nga Borussia për 60 milionë euro, pa bonuse dhe komisione. Domethënë, kjo ishte klauzola e shpengimit. Drejtuesit e Haaland gjithmonë vendosin një klauzolë blerjeje në kontratat e tij. Të njëjtën gjë bënë edhe me Cityn. Haaland ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2027, por kjo nuk do të thotë se ai nuk mund të kalojë në një klub tjetër.

Sipas Marca, avokati i lojtarit dhe krahu i djathtë i agjentit të ndjerë të Mino Raiola, Rafael Pimiento, arritën të fusin klauzola shtesë për t'i dhënë Haaland mundësinë të largohet nga Etihad para përfundimit të kontratës nëse ai dëshiron.

– “KINGS” DO TË KËRKOJNË ZËVENDËSIM PËR BENZEMËN

Këto klauzola mund të vihen në veprim në korrik 2024 ose në të njëjtin muaj të 2025. Në vitin 2024, klauzola e daljes do të jetë 200 milionë euro dhe një vit më vonë shuma do të zvogëlohej lehtë, në 175 milion.

Një nga arsyet pse Reali nuk e realizoi transferimin e Haaland dhe njëkohësisht e ka Karim Benzema, i cili luajti sezonin më të mirë të karrierës së tij dhe është favoriti kryesor për Topin e Artë. Pas dy vitesh, kur francezi do të jetë 36 vjeç, situata mund të ndryshojë ndjeshëm. Më pas ka mundësi që Reali të shkojë pas nënshkrimit të sulmuesit të shkëlqyer norvegjez.

Video e ditës