Reagimet e Hungarisë dhe Jordanisë pas vendimit të Irlandës, Spanjës dhe Norvegjisë për të njohur shtetin palestinez

Jordania ka mirëpritur vendimin e Irlandës, Spanjës dhe Norvegjisë për të njohur një shtet palestinez dhe Hungaria thotë se nuk ka ndërmend të ndjekë hapat e tyre.

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia thanë të mërkurën se do të njihnin një shtet palestinez më 28 maj, një hap drejt një aspirate të gjatë palestineze që vjen në mes të zemërimit ndërkombëtar mbi numrin e viktimave civile dhe krizën humanitare në Rripin e Gazës pas ofensivës së Izraelit.

Ministri i Jashtëm jordanez Ayman al-Safadi vlerësoi vendimin e vendeve evropiane në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin e jashtëm hungarez Peter Szijjártó në Aman.

"Ne e vlerësojmë këtë vendim dhe e konsiderojmë një hap të rëndësishëm dhe thelbësor për të konfirmuar se rruga drejt paqes është zgjidhja me dy shtete," tha Al Safadi. Ka vende të tjera evropiane në këtë rrugë”, shtoi ai.

Sipas shefit hungarez të diplomacisë, Hungaria nuk planifikon të ndjekë hapat e këtyre vendeve. Sijarto me qëndrimin se “terrorizmi duhet mposhtur dhe në të njëjtën kohë duhet mbrojtur jetët e qytetarëve civilë”.

Vendimet pothuajse të njëkohshme të dy vendeve të Bashkimit Evropian dhe Norvegjisë mund të gjenerojnë vrull për njohjen e një shteti palestinez nga vendet e tjera të BE-së dhe mund të nxisin hapa të mëtejshëm në Kombet e Bashkuara, duke thelluar izolimin e Izraelit.

Aktualisht, shtatë anëtarë të Bashkimit Evropian prej 27 anëtarësh e njohin zyrtarisht shtetin palestinez.

Pesë prej tyre janë vendet e ish-Bllokut Lindor që njoftuan njohjen në 1988, si dhe Qiproja, përpara se të bashkoheshin me bllokun.

Suedia e shpalli njohjen në vitin 2014.

Republika Çeke, një anëtare e BE-së, thotë se njohja e vitit 1988 nga ish-Çekosllovakia - nuk vlen për shtetin modern.

Sllovakia nuk ka thënë ende nëse pjesa e saj e kësaj njohjeje qëndron ende.

Anëtarët e BE-së, Malta dhe Sllovenia thonë se mund të ndjekin shembullin.

Rreth 140 vende të përfaqësuara në OKB e kanë njohur tashmë shtetin palestinez.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës