Biseda me studentët ishte terapia më e fortë për tronditjen e humbjes së Vanjas

Libri i ngushëllimit për Vanjën në J.H Pestalozzi/Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Është e nevojshme të krijohet një atmosferë pozitive në shkolla nga profesionistë ku fëmijët do të kapërcejnë stresin e mundshëm post-traumatik pas informacionit që tronditi opinionin për jetën e marrë para kohe të 14-vjeçares Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçarit Pançe. Zhezhovski nga Velesi. Në këto momente është e rëndësishme të bisedoni me të rinjtë, të mos shmangni diskutimin dhe të mos lini vend për dezinformata që përhapen shpesh në rrjetet sociale. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme që shkollat ​​në të gjithë vendin të ndërmarrin aktivitete, prioritet i të cilave do të jetë reduktimi i ndjenjës së ankthit dhe rrezikut tek fëmijët dhe adoleshentët.

Këto janë shkurtimisht këshillat dhe rekomandimet e sociologëve dhe psikologëve pas frikës së publikut se rasti i Vanyas së vogël mund të shkaktojë pasoja të rënda për shëndetin fizik dhe psiko-social të fëmijëve.

Me ankthin e fundit të qytetarëve dhe me zbulimin e autorëve të vrasjeve të tmerrshme, dolën sërish në sipërfaqe kontradiktat e brendshme në shoqëri dhe problemet ekonomike të qytetarit të thjeshtë, thotë profesori universitar. sociologu Ilija Aceski. Sipas tij, një aspekt i rëndësishëm lidhur me këtë gjendje është edukimi i publikut, veçanërisht i prindërve për të si të flisni me fëmijët tuaj për të përpunuar të gjitha këto emocione.

prof. Ilija Aceski - sociolog / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

– Çdo fëmijë duhet të ndjejë afërsinë e atij që kujdeset për shëndetin e tij mendor. Prandaj është e nevojshme që në shkolla të krijohet një mjedis mes fëmijëve ku ata do të ndjejnë jetën e përbashkët duke krijuar optimizëm në mendimet e tyre. Ju keni nevojë për të gjatë gjithë kohës për t’i dhënë atyre shpjegohet përmes bisedës si për të racionalizuar, pra për të kuptuar aktin e urryer me Vanya e vogël. Agresiviteti që stimulohet në shoqëri dhe veçanërisht në rrjetet sociale duhet zëvendësuar me energji pozitive, për të cilën, për mendimin tim, psikologët dhe pedagogët e shkollës janë më të përshtatshmet për ta bërë këtë. Mirëpo, problemi që institucionet e kanë humbur funksionalitetin elementar për organizimin dhe zbatimin e rregullave të shoqërisë dhe shtetit krijon një vështirësi që tashmë ndihet tek të rinjtë në vend përmes sjelljeve të tyre agresive dhe të papërshtatshme në shoqëri - vlerëson profesor Aceski.

Siç shton profesori, çështja ka shkuar aq larg sa cinizmi në shoqëri është aq i madh sa që edhe këto tragjedi që shqetësojnë qytetarët, tashmë në një farë mënyre tentojnë të përdoren për qëllime politike.

Nga ana tjetër, psikologu Mirjana Stojanovska-Jovanovska në një prononcim për mediat vendase, ai tregon se është e nevojshme formimi i ekipeve të ekspertëve në shkolla.

- Duhet te kete për t’i dhënë atyre formohen grupe, me profesionistë që dinë të përballojnë këtë lloj problemi, humbjeje, stresi, fatkeqësish. Një situatë si kjo mund të rrisë atë frikë, ndjenjën e pasigurisë, rrezikut, kujdesit për fëmijët. Mendoj se deri diku është një reagim normal që prindërit të rrisin pak vigjilencën dhe kujdesin për fëmijët e tyre - thotë Stojanovska në një prononcim për Zërin e Amerikës.

Megjithatë, ajo thotë se frika duhet të tejkalohet me kalimin e kohës, ose të kërkohet ndihma profesionale.

Njëkohësisht ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jovanka Trençevska sot ai deklaroi se fëmijët janë të sigurt dhe se nuk duhet të ketë panik në opinion, duke theksuar se vrasja e Vanja Gjorçevskës është një rast i izoluar.

-Dje ministri Spasovski dhe prokurori thanë se është rast i izoluar. Nuk duhet të krijojmë panik tek qytetarët se fëmijët tanë nuk janë të sigurt. Fëmijët janë të sigurt, por pikërisht për këtë folëm në panel, se koha e re sjell sfida të reja. Zhvillimi i teknologjisë IT, rrjetet sociale realisht në vend që të rrisin vetëdijen e qytetarëve, përmes lajmeve të rreme, gjuhës së urrejtjes, ato krijojnë edhe probleme me shëndetin mendor tek një pjesë e madhe e njerëzve. Pra, si institucione duhet t'i përshtatemi kësaj kohe të re dhe si Ministri e Arsimit dhe Kulturës, ku fëmijët janë në krye, dua t'i siguroj prindërit se fëmijët janë të sigurt, shkollat ​​janë të sigurta, institucionet e arsimit parashkollor janë të sigurta, institucionet. janë këtu për të punuar për siguri edhe më të madhe për familjet dhe për çdo qytetar në vend, tha Trenchevska në pyetjen e një gazetari pas pjesëmarrjes në një panel diskutimi: “Parandaloni, përgjigjuni, mbroni: Si të forcohet lufta kundër dhunës në familje në Republikën e Maqedonia e Veriut” organizuar nga OSBE.

Ambasada e Fëmijëve Međiși me udhëzime si për t'iu afruar fëmijëve dhe adoleshentëve

Ndërkohë për këtë temë me udhëzime është njoftuar edhe ambasada e fëmijëve Medgjasi si për të folur me fëmijët dhe adoleshentët pas vrasjes së Vanyas së vogël.

- Në këto momente është e rëndësishme të bisedoni me fëmijën/fëmijët, të mos shmangni bisedën dhe të mos lini vend për dezinformata. Një qasje mund të jetë se është e rëndësishme që ju ta dini si ai ndjen, çfarë di, çfarë informacioni ka dhe çfarë dëshiron të dijë, t'ju pyesë. Ai gjithashtu mund të vizatojë, të vizatojë, të shkruajë një kompozim, t'i japë atij lirinë për t'u shprehur si është më e lehtë për të. Pranojeni nëse ai nuk dëshiron të flasë, por bëjeni të qartë se jeni aty, në çdo moment. Thuaji se është plotësisht e kuptueshme që ai ndihet kështu, se të gjithë kanë frikë kur janë në rrezik dhe se është një reagim i natyrshëm. Jini të sinqertë në komunikim, ndani ndjenjat tuaja dhe se jeni të sigurt. Shpjegojini fëmijës se ky është një rast i izoluar, i vetëm dhe se tani është i sigurt, thonë Megjashi.

Nga Mexhashi ndanë udhëzimet për shkollat, arsimtarët dhe bashkëpunëtorët profesional me rastin e kidnapimit dhe vrasjes së vajzës Vanja Gjorçevska, të përgatitura nga ekspertë, psikologë dhe bashkëpunëtorë të jashtëm të Ambasadës së Fëmijëve në Međasi.

Këto udhëzime kanë për qëllim si të veprojnë nëpër shkolla për të arritur normalizimin e situatës pas kësaj ngjarjeje kritike, si parandalimin e përshkallëzimit të krizës, thonë Megjasi. Sipas Megjasit, pika kyçe në këtë ndërhyrje janë se ngjarja është një rast i izoluar, autorët janë të njohur dhe për të cilin tashmë po ndërmerren veprime për t'i dhënë përgjegjësi dhe se i takon secilit prej nesh të përballet me ankthin. dhe humbja e një jete të humbur kot dhe për t’i dhënë atyre ndihmoni fëmijët ta përballojnë më lehtë.

MASH me masa për mbështetje psikologjike për studentët

Paralelisht me këtë, Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) në një deklaratë për opinionin sot shpreh ngushëllime të thella për familjen dhe të afërmit e të ndjerit tragjik Vanja.

- I shprehim ngushëllimet tona, si dhe mirënjohjen publike, stafit drejtues dhe mësimdhënës në shkollën fillore "Johan Heinrich Pestalozzi" për përkushtimin dhe përgjegjësinë e lartë në punën e tyre, të cilët gjithashtu reaguan shpejt dhe njoftuan familjen e nxënëses për mungesën e saj nga klasa, shtohet deklarata.

Gjithashtu, pas ngjarjes tragjike, si Sipas Ministrisë së Arsimit, shkolla mbetet e organizuar mirë, duke ofruar mbështetje të përgjithshme psikologjike për të gjithë nxënësit, me qëllim ruajtjen e shëndetit mendor dhe përballimin e pasojave traumatike të gjithë situatës.

- Ministria është në komunikim të vazhdueshëm me shkollën dhe ne kemi propozuar mbështetje për punësimin e stafit shtesë, të përbërë nga pedagogë dhe psikologë, të cilët do të jenë në dispozicion të nxënësve në periudhën në vijim. Ndërkohë, le të punojmë të gjithë së bashku për të siguruar që ngjarje të tilla të mos ndodhin më. Le të jemi njerëz më të mirë. Përgjegjësia është e ndarë. Pusho në paqe, e dashur Vanya, thuhet në njoftim.

Fjala vjen, studentja Vanja Gjorçevska u zhduk më 27 nëntor. Të dielën, më 3 dhjetor, MPB-ja dhe Prokuroria kanë njoftuar se ajo është vrarë, ndërsa trupi i saj është gjetur në afërsi të Shkupit, afër fshatit Brazda. Pesë persona dyshohen për rrëmbimin dhe vrasjen e Vanyas. I dyshuari kryesor është Ljupço Palevski, për të cilin është lëshuar fletarrest ndërkombëtar. Në paraburgim ndodhet edhe babai i Vanjës, për të cilin dyshohet se u ka dhënë rrëmbyesve të dhëna për kohën dhe vendin ku lëviz vajza e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës