Bisedë me Sashka Kuzmanovën: Bërja e parukeve për pacientët me kancer është më shumë se një punë fisnike

Sashka Kuzmanova dhe paruket e saj / Foto: Arkivi Privat

“Çdo histori është emocionale, secila paciente me historinë e saj dhe unë jam shoqja e tyre, mbi të gjitha. Unë i dëgjoj gjithmonë, jam gjithmonë i buzëqeshur dhe gjithmonë besoj tek ata, sepse pas kësaj lufte ata do të jenë më të fortë. Dhe do ta kenë gjithmonë mbështetjen time”, thotë Sashka.

Sot festohet Dita Botërore e Kancerit, me qëllim rritjen e ndërgjegjësimit për sëmundjen dhe inkurajimin e parandalimit, zbulimit dhe trajtimit të saj. Për të treguar mbështetje për pacientët me kancer, sot në mbarë botën do të zbatohen disa nisma dhe lëvizje.

Sashka Kuzmanova nga Kavadari është një nga ata njerëz humanë që gjatë gjithë vitit u ofron përkrahje të sëmurëve nga kjo sëmundje e rëndë. Gjegjësisht, ajo është themeluese e "Infinity Life KS" dhe bën paruke nga fibra natyrale dhe ua dhuron pacientëve onkologjikë në nevojë.

Ajo thotë se kjo punë është më se fisnike dhe se për të nuk ka gjë më të bukur se të shohë një buzëqeshje personit të cilit i ka dhuruar parukën, një akt njerëzor që është “një pikë e ndritur në gjithë errësirën që po shkojnë. përmes".

Sashka, si ju lindi ideja që të filloni të bëni paruke nga fibra natyrale për pacientët onkologjikë?

- Kam shumë vite që merrem me punë humanitare, kam ndihmuar shumë familje të rrezikuara social, kam filluar të rrethohem çdo ditë nga njerëz që janë të sëmurë dhe përballen me një nga sëmundjet më të vështira të shekullit të 21-të - kancerin. Por, siç thonë ata, derisa ta ndjeni vetë ose në lëkurën e një personi të dashur, nuk do ta dini se si është për ata njerëz.

Epo, edhe unë. Njerëz të afërt me mua u operuan, filluan kimioterapinë, lotët, ditët shumë të vështira, muajt për ta, dhe ishte akoma më e vështirë kur ata e shihnin veten pa flokë dhe dikush do të thoshte: "Do të doja të kisha mjete për një flokë natyral. paruke."

Ky ishte momenti kur vendosa që doja t'i ndihmoja ata dhe të gjithë të tjerët që vuajnë dhe luftojnë kancerin. Fillova të mendoj se si të bëhem një pikë e ndritshme për ta në gjithë errësirën që po kalojnë.

Profesioni im është mësues i anglishtes, nuk kisha asnjë pikë kontakti me flokët, nuk dija asgjë për të. Epo, fillova të mësoj nga postimet në internet, duke kërkuar kush bën paruke, duke lexuar se çfarë paruke ka etj. Pas një kërkimi të gjatë nuk kam hasur në asnjë që është këtu afër që mund të më mësojë, kështu që vendosa të kërkoj më thellë e më gjerë.

Në momentin kur mendova se nuk kishte mundësi të mësoja, më kontaktoi një person i cili nuk jeton në Maqedoni, i cili më parë bënte paruke, por dëshiron t'ia dorëzojë zanatin një “luaneshe”, si. ajo më thirri. Bëmë kontakte dhe dëgjonim njëri-tjetrin çdo ditë. Por meqë ndodhi pandemia e koronavirusit, nuk mund të shkoja tek ajo, kështu që së bashku vendosëm të mësojmë gjithçka në internet. Ishte shumë e vështirë, kur nuk ke dikë pranë për të shpjeguar, parë apo prekur. Por pas kaq shumë përpjekjesh dhe edukimi, unë tashmë isha gati të bëja paruket. Epo, themelova "Infinity Life KS" Kavadar, të gjitha me synimin për të bërë më shumë njerëz të lumtur.

Sashka Kuzmanova / Foto: Arkivi Privat

Si duket procesi i krijimit të një paruke dhe sa kohë ju duhet për ta bërë atë?

– Kur shihni një paruke, mund të mendoni se është e lehtë për t'u bërë. Por edhe pse duket kështu, nuk është aspak e lehtë. Paruket bëhen me dorë, flokë për flokë dhe i gjithë procesi i prodhimit zgjat nga 21 deri në 31 ditë. Paruket janë flokë natyrale, disa janë të palyera dhe disa të lyera. Unë gjithmonë përpiqem t'i bëj paruket të duken të paktën aq afër flokëve të tyre si më parë, në mënyrë që pacientët të ndihen më rehat dhe të sigurt - të besojnë në veten e tyre! Zemra më mbushet sa herë që i shoh dhe më jep një motiv shtesë për të bërë gjithnjë e më shumë krijime.

Foto: arkivi privat

Motivimi juaj është shumë fisnik – për të ndihmuar aty ku nevojitet. Por për të shmangur abuzimet e mundshme, mbi çfarë parimi jepen paruket?

- Po, më besoni, kjo punë është më se fisnike. Nuk ka gjë më të bukur në botë kur sheh se dikush është duke buzëqeshur, se dikush është i lumtur dhe pikërisht ti je arsyeja e gjithë kësaj. Ju jeni pa fjalë dhe zemra juaj është plot.

Po ashtu duhet te permend se paruket behen me dore dhe jepen si dhurate me kushte se kujt e merr paruken. Kushdo që është i interesuar për paruke duhet të më japë një dokument që është pacient onkologjik ose hematologjik. Kështu do ta di se paruka do të përfundojë në duart e duhura dhe se nuk do të keqpërdoret.

Foto: arkivi privat

Secila prej këtyre historive është shumë emocionuese. Por a ju ka lënë ndonjë situatë aq e fortë sa do ta mbani mend përgjithmonë?

- Çdo histori është emocionale, çdo paciente ka historinë e saj, dhe unë jam shoqja e tyre, mbi të gjitha. Unë i dëgjoj gjithmonë, jam gjithmonë i buzëqeshur dhe gjithmonë besoj tek ata, sepse pas kësaj lufte ata do të jenë më të fortë. Dhe ata do të kenë gjithmonë mbështetjen time.

Nga historitë e shumta të jetës, do të veçoj një. Për një vajzë të re, e cila një vit pasi vumë parukën, më telefonoi herët në mëngjes dhe më tha me zë të lartë: "Teto Sashkaaa, jam shëruar!" Nuk kam më nevojë për paruke, jam i shëndetshëm! Doli sic thua ti. Falë jush, unë kalova gjithçka, notuam së bashku dhe tani gjithçka ka marrë fund. Por unë nuk do ta kthej parukën tënde, do ta kornizoj për gjithë jetën për të më kujtuar ty dhe mirësinë tënde”.

Këtu tashmë ke një gungë në fyt, nuk di të qash apo të gëzohesh, emocione kudo. Por do ta them edhe një herë, ndjesia më e mirë është kur e di që njerëzit janë të lumtur dhe ti je arsyeja për të gjitha këto. Nuk ka gjë më të bukur se kaq. Dhe unë do të vazhdoj të bëj paruke për aq kohë sa të zgjasin duart e mia dhe do të vendosim shumë e shumë buzëqeshje në fytyrat.

Foto: arkivi privat

Besojmë se ka shumë femra që do të donin të dhuronin flokët e tyre për të bërë një paruke të tillë. Cilat janë kriteret që duhen plotësuar dhe si mund të lidhen me ju?

- Meqenëse paruket janë bërë nga flokë natyralë, kushdo që dëshiron të dhurojë flokë dhe të jetë pjesë e këtij projekti mund të më kontaktojë në profilin tim në Facebook Sashka Kuzmanova.

Kushtet për dhurimin e flokëve janë si më poshtë: Flokët mund të jenë natyral, por edhe të lyer, sepse flokët e disa pacientëve ishin biondë ose të kuq, kështu që për të mos dëmtuar flokët natyralë, unë marr edhe flokë të lyer, të gjitha për të ndihmuar çdo pacient. Flokët duhet të jenë të lidhura në një bisht ose gërshet dhe të jenë 25 cm ose më shumë.

Më besoni, shumë njerëz do t'ju jenë shumë mirënjohës për punën që do të bëni!

Foto: arkivi privat

Së fundi, a keni një mesazh për ata që tashmë ju kanë ndihmuar në këtë mision humanitar?

- Dua të falënderoj të gjitha kompanitë që qëndruan krah për krah me mua, të gjitha ambasadat në Maqedoni. Gjithashtu, në shumë sallone flokësh në mbarë Maqedoninë, si dhe për mbarë popullin maqedonas.

Faleminderit për mbështetjen tuaj dhe së bashku do të kontribuojmë për shumë buzëqeshje. Ftoj gjithashtu të gjitha kompanitë që të bashkohen me mbështetjen e tyre, sepse e vogla jonë do të thotë shumë për dikë.

Së bashku mund të bëjmë shumë më tepër!

Më shumë për temën:

Borjan Pavlovski, ESE: Rritet urgjentisht buxheti për skrining, çdo vit në Maqedoni vdesin 40 gra nga kanceri i qafës së mitrës

Mjeku maqedonas përballë kancerit të gjirit: Trupi i njeriut është një mrekulli, as që jemi të vetëdijshëm se sa të fortë jemi

Anjeelika Koleva sinqerisht për luftën kundër kancerit të gjirit: Më e rëndësishmja është psikika dhe të menduarit pozitiv

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës