Rritja e inflacionit dhe çmimet e energjisë shkaktojnë trazira të mundshme në Gjermani

Policia gjermane në Berlin / Fotografi Arkivi i Shtypit të Lirë

Agjencia Federale e Gjermanisë kundër Krimit (BKA) parashikon se inflacioni dhe rritja e çmimeve të energjisë mund të kenë një ndikim negativ në sigurinë e brendshme në vend dhe të shkaktojnë protesta të ngjashme si gjatë pandemisë së koronavirusit, raportojnë sot mediat gjermane.

– Mund të presim një situatë të ngjashme si gjatë protestave kundër masave për shtypjen e pandemisë, kur një pjesë e konsiderueshme e popullsisë janë ndihej i kërcënuar nga vendimet politike, janë thuhet në vlerësimin e BKA-së, të cituar nga gazeta Tagesspiegel.

Sipas të njëjtit raport, forcat ekstreme islamike mund të përdorin situatën ekzistuese të krizës për të vepruar.

- Ne regjistrojmë thirrje për sulme ndaj infrastrukturës ekonomike, janë thuhet në dokumentet e BKA.

Raportohet gjithashtu se një udhëheqës i "Shtetit Islamik" u bëri thirrje ndjekësve në Evropë që të përfitojnë nga lufta ruse kundër Ukrainës dhe "situata e paqëndrueshme politike në Evropë". Përveç përhapjes së trazirave të nxitura nga ekstremistët e djathtë dhe islamikët, BKA pret gjithashtu veprime të dhunshme nga forcat e ekstremit të majtë.

- Presim protesta dhe akte kriminale si dhe vitet e mëparshme, si dhe bllokada objektesh nga infrastruktura energjetike”, janë thotë në raport.

Disa ditë më parë, një grup aktivistësh të klimës bllokuan përgjysmë funksionimin e një termocentrali me qymyr në Gjermaninë Lindore. gropë

BKA pret që forcat e ekstremit të djathtë mund të kryejnë sulme edhe ndaj politikanëve, si që ishte rasti gjatë pandemisë.

Video e ditës