"Racizmi dhe ksenofobia po rriten": Turqia u bëri thirrje qytetarëve të mos udhëtojnë në Amerikë dhe Evropë

Turqia
Turqi / Foto Arkivi i Kupës së Botës

Turqia ka lëshuar një paralajmërim udhëtimi për SHBA-në dhe disa vende evropiane, duke vënë në dukje një rritje të incidenteve kundër të huajve dhe sulmeve raciste, si dhe rritje të intolerancës fetare.

Që atëherë janë mbajtur protesta në të gjithë SHBA Tyr Nichols iu nënshtrua plagëve pasi u rrah nga policia në Memphis, Tennessee, sipas një deklarate, raportoi Anatolia.

Nga ana tjetër, ai vuri në dukje se ka pasur "sulme verbale dhe fizike të fundit ndaj të huajve dhe racizëm në të gjithë Shtetet e Bashkuara", tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

Në një deklaratë të veçantë, ministria tha se kishte një rritje të veprimeve anti-islamike, ksenofobike dhe raciste në disa vende evropiane gjithashtu, si dhe "demostrata propagandistike kundër Turqisë nga grupet e lidhura me organizatat terroriste".

Ankaraja zyrtare i quan “organizata terroriste” të gjitha organizatat dhe shoqatat brenda dhe jashtë vendit, të cilat janë të lidhura me kundërshtarët politikë të presidentit aktual të Turqisë. Rexhep Tajip Erdogan.

“Këto ngjarje, të cilat pasqyrojnë dimensionet e rrezikshme të intolerancës fetare dhe urrejtjes në Evropë, tregojnë qartë nivelin alarmues të lëvizjeve raciste dhe diskriminuese në Evropë”, shtohet në deklaratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës