Bilanci i zi po rritet: Mbi 3.600 të vdekur në tërmetet katastrofike

Foto: Twitter

Të paktën 3.600 njerëz kanë vdekur në tërmetet e fuqishme që kanë goditur Turqinë dhe Sirinë, dhe numri i përgjithshëm i të plagosurve tani është më shumë se 18.000, sipas raportimeve të mediave dhe zyrtarëve turq.

Të paktën 15.108 persona u plagosën në Turqi dhe 3.717 në Siri. Në Siri, sipas të dhënave të fundit, kanë vdekur 1.073 persona.

Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive të Turqisë thotë se të paktën 2.316 njerëz kanë vdekur në Turqi.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan shpalli shtatë ditë zie për shkak të tërmetit katastrofik pranë Gaziantepit, njoftoi Anatolia.

Pasditen e sotme, në rrjetet sociale u shfaqën pamjet video nga qyteti sirian i Alepos, ku shihen ndërtesat që shemben si një shtëpi prej letrash dhe nënat me fëmijë në krahë që ikin në panik.

VIDEO: Pamjet e tmerrshme nga Aleppo, foshnjat nxirren nga nën rrënoja, nënat me fëmijë ikin ndërsa ndërtesat shemben

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës