Fitimet e Zara po rriten – në SHBA, Meksikë dhe Arabinë Saudite, rrobat e tyre janë më të shtrenjta për 91 për qind!

epa08885199 Një grua hyn në një dyqan Zara në A Coruna, Spanja veriore, 15 dhjetor 2020. Kompania shumëkombëshe spanjolle e veshjeve Inditex, pronare e Zara-s mes markave të tjera të modës, fitoi gjithsej 671 milionë euro në nëntë muajt e parë të vitit fiskal ( nga shkurti në tetor), që është 75.3 për qind më pak se një vit më parë, edhe pse kompania nuk është borxhli siç ishte në semestrin e parë për shkak të rihapjes së shumicës së dyqaneve të tyre dhe fuqisë së dyqanit të tyre on-line mes pandemia e koronavirusit. EPA-EFE/Kabalare

Zinxhiri spanjoll i veshjeve Inditex raportoi të mërkurën një rritje të fitimit dhe të ardhurave në tremujorin e parë të biznesit falë çmimeve më të larta në tregjet jashtë zonës euro. Në periudhën shkurt-prill, fitimi neto i Inditex u rrit me 54 për qind, në 1,2 miliardë euro. Të ardhurat u rritën 13 për qind në 7,6 miliardë euro pavarësisht shitjes së biznesit fitimprurës rus dhe kostove më të larta të punës. Kur përjashtohen ndryshimet e monedhës, ajo u rrit me 15 për qind.

Në vende si Shtetet e Bashkuara, Meksika dhe Arabia Saudite, disa veshje janë deri në 91 për qind më të shtrenjta se në tregun vendas, raportoi Hina. Kërkesa në SHBA ishte më e dobët për shkak të një mjedisi makro të përkeqësuar, por u kompensua nga përmirësimi i shitjeve në Evropën Jugore falë kushteve të favorshme të motit.

Marzhi bruto ishte një rekord prej 60,5 për qind në tremujorin e parë të biznesit, duke treguar se ata ishin në gjendje të kalonin çmime më të larta te klientët dhe thithën me sukses rritjet e pagave për punëtorët në vendlindjen e tyre, Spanjën prej 20 për qind mesatarisht.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës