Rama: Zgjidhja e çështjes Serbo-Kosovë mund të vijë vetëm me njohjen e plotë të Kosovës

Edi Rama / Foto: Sloboden pechat/ Dragan Mitreski

Plani i ri për zhvillimin e rajonit përmes procesit të Berlinit dhe deklarata e fundit e kancelares Olaf Scholz se Shqipëria është më afër përfundimit të procesit të anëtarësimit, tregojnë një partneritet më të thellë dhe një dialog më të thellë si midis vendeve të rajonit ashtu edhe me BE-në, tha ai. Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë.

“Ne jemi në një fazë krejtësisht të re me BE-në. Gjëra si Ballkani i Hapur dhe Procesi i Berlinit as që mund të imagjinoheshin dhjetë e më shumë vite më parë, ato ishin utopi. Realiteti tani është se BE-ja dhe rajoni ynë po ecin drejt një partneriteti më të thellë dhe dialogut më të thellë, por edhe respektit më të madh reciprok”, tha Rama sot në një diskutim të organizuar nga Këshilli Alant në Uashington.

Procesi i Berlinit është një instrument dhe duhet të funksionojë paralelisht me Ballkanin e Hapur, shtoi ai. Procesi i nisur në vitin 2014 është një bashkëpunim i nivelit të lartë ndërmjet Shqipërisë, Serbisë, Maqedonisë së Veriut, Kosovës dhe Bosnjë-Hercegovinës me disa anëtarë të BE-së si Austria, Bullgaria, Kroacia dhe Gjermania. Në samitin e Tiranës u theksua rëndësia strategjike e Sorbotkës rajonale në kuadrin e ndryshimeve gjeopolitike në botë.

Procesi i Berlinit dhe plani i ri i zhvillimit na japin energji të reja për të mos hequr dorë kurrë nga BE-ja, tha Rama dhe vuri në dukje se BE-ja është nën presionin e agresionit rus në Ukrainë për të kryer një integrim më të shpejtë të rajonit.

“Shqipëria ka nisur procesin e para-anëtarësimit, negociatat janë në vazhdim, raporti i progresit nxjerr në pah pikat për të cilat duhet të punohet, kryesorja për ne është të kryejmë detyrat në mënyrë korrekte, por vendimi nuk na takon neve. , tha ai, por për të 27 vendet anëtare.

Rama theksoi deklaratën e fundit të kancelarit Olaf Scholz se Shqipëria është më afër përfundimit të procesit të anëtarësimit në BE.

Propozimi i ri për njohjen e Bashkësisë së Komunave Serbe në veri të Kosovës përmban edhe pika të propozuara nga administrata e tij. Rama tregoi se nuk e dinte nëse do të pranoheshin.

“Nuk jam i njohur me detajet, por ajo për të cilën jam i sigurt është se nëse autoritetet e Kosovës i përmbahen një marrëveshjeje të tillë të shprehur nga kryeministri Kurti në Bruksel, ky mund të jetë një hap i madh përpara në favor të Kosovës dhe rajonit”, tha. Rama.

Ai beson se zgjidhja e çështjes serbo-kosovare mund të vijë vetëm me njohjen e plotë të Kosovës dhe praktikisht me marrëveshjen përfundimtare të paqes. Ngjarjet e fundit tragjike në veri të Kosovës kanë qenë një alarm zgjimi për potencialin e kësaj çështjeje të pazgjidhur për paqen dhe stabilitetin në rajon.

“Përgjegjësit që u përfshinë në këtë krim jo vetëm që krijuan terror në veri të Kosovës, por edhe në Beograd, i cili megjithatë nuk e dënoi, por shpalli ditë zie për këta kriminelë”, tha Rama.

Ai tha se nuk po i dorëzohej përshkallëzimit dhe konfrontimit, por kërkoi "të dyfishohen dhe trefishohen përpjekjet për normalizim dhe paqe".

- Inkurajoj ndryshime në qasjen e autoriteteve të Kosovës duke pranuar komunitetin e komunave me shumicë serbe. Unë shoh që liderët e Kosovës tregojnë vullnet për të ecur përpara, shtoi Rama.

Në kontekstin më të gjerë të agresionit rus në Ukrainë dhe luftës midis Izraelit dhe Hamasit, “pasojat për rajonin mund të jenë të tmerrshme nëse nuk përqendrohemi dhe nuk punojmë gjatë gjithë kohës për ta mbajtur këtë konflikt jashtë kufijve të rajonit tonë”.

Shqipëria është një vend me shumë besime ku myslimanët dhe të krishterët jetojnë në harmoni, tha Rama, i cili shtoi se ai është një "optimist tragjik" për rajonin dhe Shqipëria po bën gjithçka që mundet "për të lënë gjurmë pas".

-Shqipëria është këtu dhe nuk do të zhduket, por me përpjekjet e popullit tonë do të bëhet e jashtëzakonshme dhe një vend mrekullish.

Për marrëveshjen e pritjes së refugjatëve mes Romës dhe Tiranës, Rama tha se do të jetë një “port për të pritur 36,000 mijë refugjatë. Por mos bëni gabim, kapaciteti total akomodues nuk është vetëm 3.000. Kështu që vetëm pas kësaj do të mund të përpunohen shumë njerëz”.

Ai tha se qendra do të ndërtohet sipas standardeve të BE-së dhe sipas të gjitha ligjeve ndërkombëtare dhe se Shqipëria ka pranuar bashkëpunimin me Italinë kundër “ngurrimit për qendra të tilla në vende të tjera europiane”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës