Rama u bëri thirrje vendeve fqinje të largohen nga “politika e vjetër ballkanike”

Eddie Rama / Foto EPA-EFE/MALTON DIBRA

Kryeministri shqiptar Edi Rama, në vetë BE-Ballkani Perëndimor, që po mbahet në Tiranë, vlerësoi se Bashkimi Evropian është më i gatshëm se më parë për zgjerim dhe vendet e rajonit duhet të ecin përpara me planin e ri të rritjes. liderët e vendeve të rajonit për të mos humbur kohë.

Sipas tij, bashkëpunimi mes vendeve të Ballkanit Perëndimor është kusht themelor për anëtarësimin në BE, i cili nuk është vetëm parim i sjelljes së mirë, por edhe kriter për vlerësimin e pjekurisë së vendeve përmes një plani të ri rritjeje.

- Në planin e ri të rritjes, është e qartë se ne duhet të ndërmarrim hapat e nevojshëm për të ecur përpara, ose nuk do të ulemi në tryezën e BE-së. Ekonomitë tona nuk mund të lulëzojnë duke parandaluar lëvizjen e lirë. Ose krijojmë qetësinë për të punuar për mirëqenien tonë, ose e kundërta që na pengon. BE-ja tani është më e gatshme të na ndihmojë të jemi pjesë e saj. Nuk duhet ta humbim këtë dritare mundësish, tha Rama.

Ai u ndal edhe te tregu i përbashkët, duke shprehur ambicien për të filluar zbatimin e tij në qershor të këtij viti.

-Nëse i plotësojmë të gjitha kriteret për zonën e përbashkët të pagesave, do të ulim tarifat për të afruar ata që jetojnë jashtë. Me këtë ne mund të kursejmë rreth gjysmë miliardë euro. Bazuar në përvojën e “Open Balkans”, kjo nuk është një detyrë e lehtë. Nëse arrijmë të përfshijmë 500 bashkitë tona në programin e internetit të vendeve publike, që është një binjak i ri i BE-së, mund ta çojmë rajonin në një nivel krejtësisht tjetër, vlerësoi Rama.

Kreu i qeverisë shqiptare u bëri thirrje vendeve të Ballkanit Perëndimor, në këtë proces, “të braktisin politikën e vjetër ballkanike”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës