Hendbollistet e femrave humbën nga Kroacia dhe përfunduan në vendin e 12-të në WC

Kombëtarja e Maqedonisë deri në 18 vjeç në hendboll për femra e ka përfunduar paraqitjen e saj në Kampionatin Botëror që po luhet në Shkup, me humbje 28:32 ndaj Kroacisë. Humbja nga Kroacia nënkupton edhe pozitën e 12-të në Kupën e Botës në Hendboll për hendbollistet e reja maqedonase.

Pas humbjes nga Islanda në fazën e grupeve, e cila vendosi kualifikimin në çerekfinale, skuadra e trajnerit Ljubomir Savevski luajti gjithnjë e më pak dhe pësoi dy humbje.

Në duelin me Kroacinë, hendbollistet e reja luajtën dobët edhe pse rezultati ishte i barabartë në minutat fillestare (6:6). Por më pas pati minuta të “kubave” të cilët me kundërsulme ndëshkuan gabimet e hendbollistëve tanë dhe fillimisht erdhën në plus tetë (8:16), e më pas pushuan me avantazh dyshifror (10:20). .

Në pjesën e dytë, Maqedonia arriti të bëjë një seri 10:1 dhe në dhjetë minuta deri në fund ishte 23:26.

Përgjigja e Kroacisë ishte një seri 0:3 për 23:29 në tetë minuta për të mbetur, pas së cilës skuadra e Savevskit nuk kishte fuqi për t'u rikthyer në lojë dhe luftoi për humbjen me katër gola 28:32.

Rizoska shënoi nëntë gola për Maqedoninë, Dukoska ishte e saktë gjashtë herë, ndërsa portieri Jovanovska ndaloi nëntë goditje.