Ekipi i femrave në hendboll përfundoi paraqitjen e saj në Lojërat Mesdhetare me fitore ndaj Algjerisë

Kombëtarja e Maqedonisë për femra në hendboll përfundoi paraqitjen në Lojërat Mesdhetare në Oran të Algjerisë, duke fituar vendin e shtatë.

Përzgjedhësi Ljubomir Savevski, i cili në Oran paraqiti me kadetë dhe të reja, në ndeshjen e fundit mposhti nikoqirin Algjerinë me 31:23 për vendin e shtatë. Kjo ishte edhe fitorja e parë për hendbollistet, më parë në fazën e grupeve kishin humbur nga Turqia, Portugalia dhe Serbia.

Pasiguria e rezultatit ishte e pranishme në njëzet minutat e para kur hendbollistet prinë me rezultat minimal 13:12, por në minutat e fundit të pjesës së parë, Dukoska dhe Minovska me nga dy gola e çuan Maqedoninë në avantazh 17:12.

Dilemat rreth fituesit u zgjidhën në dhjetë minutat e para të pjesës së dytë, kur Maqedonia nuk pësoi asnjë gol, ndërsa shënoi gjashtë dhe fitoi një avantazh dyshifror (23:12), pas së cilës në mënyrë rutinore e çuan lojën në fund. . Teodora Dukoska me tetë dhe Sara Minovska me pesë gola ishin më të sakta në radhët e Maqedonisë, ndërsa Borjana Koceva, Emiliana Rizoska dhe Jovana Kiprijanovska nga katër shënuan.

Video e ditës