Hendbollistet humbën një penallti për të fituar ndaj Algjerisë në Lojërat Mesdhetare

Maqedonia shënoi fitoren e dytë në Lojërat Mesdhetare/foto: IOC

Kombëtarja e Maqedonisë në hendboll humbi një shans të madh për të shënuar një tjetër fitore në Lojërat Mesdhetare të zhvilluara në Oran të Algjerisë ndaj mikpritësit.

Ndeshja përfundoi 24:24, por Maqedonia kishte një penallti për të fituar katër sekonda para fundit, por Jonov nuk e realizoi gjuajtjen nga shtatë metra. Fitorja do të ishte një shpërblim për të përzgjedhurit e trajnerit Kiril Lazarov sepse në fund arritën të rikthehen nga dy gola.

Maqedonia, e cila në Lojërat Mesdhetare luan me kombëtaren e rinovuar, e nisi mirë ndeshjen dhe kaloi në epërsi me rezultat 4:1. Më pas erdhi ish-portieri i Vardarit, Khalifa Gedban i cili kishte dy mbrojtje që u shpërblyen me dy gola dhe Algjeria erdhi në minus një (6:5). Në fund të pjesës së parë, të dyja kombëtaret luajtën gol për gol dhe shkuan në pushime me barazim (15:15).

Pjesa e dytë filloi keq për skuadrën e Lazarovit pasi nuk arritën të shënonin për gjashtë minuta dhe në atë periudhë Algjeria shënoi 3 gola dhe mori në kontroll rezultatin.

Maqedonia u kundërpërgjigj me tre gola me Dzonov, Gjorgjiev dhe Mitev, e më pas me tre gola të rinj “verdhekuqtë” kaluan në epërsi me 22:19 në dhjetë minuta deri në fund të ndeshjes. Por algjerianët, të udhëhequr nga tifozët, arritën të barazojnë fillimisht 22:22 në katër minuta deri në fund, e më pas të kalojnë në avantazh me 22:24.

Jonov shënoi për 23:24, ndërsa pas gabimit të algjerianëve Mitev barazoi rezultatin. Në minutën e fundit, Kizic kapi një top që i dha Maqedonisë një sulm për të fituar dhe algjerianët bënë një faull për një karton të kuq dhe një XNUMX-metërsh që nuk arritën të realizojnë Dzonov dhe t'i sjellin Maqedonisë fitoren e dytë në Lojërat Mesdhetare.

Golashënuesi më i mirë në Maqedoni ishte Serafimov me pesë gola, kurse Jonov, Mitev, Jagurinovski dhe Gjorgiev shënuan nga tre gola, Maqedonia pas dy xhirove ka një fitore dhe një barazim, ndërsa në xhiron e radhës që do të luhet të enjten. kundërshtar është përzgjedhja e Turqisë.