Hendbollistet nuk arritën të fitonin medaljen e bronztë në Lojërat Mesdhetare

Foto: IOC

Ekipi i Maqedonisë në hendboll për meshkuj nuk arriti të sigurojë medalje në Lojërat Mesdhetare që po mbahen në Oran të Algjerisë, pasi humbi nga Serbia 34:29 në ndeshjen e vendit të tretë dhe përfundimisht u rendit e katërta.

Skuadra e kryetrajnerit Kiril Lazarov luajti më mirë në pjesën e parë sesa në pjesën e dytë. Në minutat e para ishte gol për gol (4:4), ndërsa me golat e Kosteskit dhe Petkovskit Maqedonia kaloi në epërsi me 6:4.

Përparësia më pas u rrit në plus tre (8:5,9:6, por në fund të pjesës së parë serbët arritën të barazojnë fillimisht (10:10), e më pas të kalojnë në avantazh me 12:11. pushime me avantazhin e Serbisë nga ora 15:13.

Në pjesën e dytë skuadra e Lazarov përjetoi sërish rënie në lojë dhe sërish u ndëshkua nga kundërshtari. Së pari Serbia kaloi në epërsi me 20:17, e më pas arriti plus pesë (24:19).

Deri në fund të lojës, hendbollistet maqedonase tentuan të anulojnë deficitin, por serbët arritën të ruajnë avantazhin dhe në fund të festojnë me 34:29.
Kostadin Petrov me pesë gola dhe Petar Atanasijevic me katër ishin më të mirët për Maqedoninë, ndërsa Vorkapiç ishte më i saktë për serbët me pesë gola.

Video e ditës