Hendbollistet zbuluan kundërshtarët e KP: Maqedonia në grup me Norvegjinë, Argjentinën dhe Holandën

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Kombëtarja e Maqedonisë në hendboll i ka zbuluar sot kundërshtarët me të cilët do të luajë në fazën e grupeve të Kampionatit Botëror në Poloni dhe Suedi.

Maqedonia është në grupin F së bashku me përzgjedhjet e Norvegjisë, Argjentinës dhe Holandës.

Të zgjedhurit e kryetrajnerit Kiril Lazarov i pret një detyrë e vështirë, sepse presin duele me përzgjedhjen e fortë të Norvegjisë si dhe me përzgjedhjen e vështirë nga Amerika e Jugut, Argjentina si dhe kundër Holandës, e cila shënon rezultate më të mira nga viti në vit. vit.

Një emocion i madh pritet në Grupin B ku ndodhen Franca, bashkë-pritëse Polonia dhe Sllovenia.

Kroacia është pjesë e grupit G së bashku me kampionen e Afrikës, SHBA-në dhe përzgjedhjen e tretë të kampionatit afrikan që do të zhvillohet këtë vit. Serbia është në grup me Gjermaninë, Katarin dhe përzgjedhjen e pestë nga Afrika, ndërsa Mali i Zi përballet me dyluftimet me Spanjën, Kilin dhe Iranin.

Kampionati Botëror do të mbahet në Poloni dhe Suedi nga data 11 deri më 29 janar dhe titullin do ta mbrojë kombëtarja daneze.

Grupi A: Spanja, Mali i Zi, Kili, Irani
Grupi B: Franca, Polonia, Arabia Saudite, Sllovenia
Grupi C: Suedi, Brazil, Afrikë 2, Uruguai
Grupi D: Islanda, Portugalia, Hungaria, Koreja
Grupi E: Gjermania, Katari, Serbia, Afrika 5
Grupi F: Norvegjia, MAQEDONIA, Argjentina, Holanda
Grupi G: Afrika 1, Kroacia, Afrika 3, SHBA
Grupi X: Danimarka, Belgjika, Bahreini, Afrika 4

Video e ditës