Raketa Falcon 9 me një ekuipazh ruso-amerikan do të ngrihet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Foto: Space H

Tre astronautë amerikanë dhe një kozmonaut rus janë planifikuar të fluturojnë për në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) sonte vonë, si pjesë e një rrotullimi të rregullt të ekuipazhit. Nisja e raketës Falcon-9 të SpaceX është planifikuar për në orën 23:16 me orën lokale (4:16 pasdite EDT) nga Qendra Hapësinore Kennedy në shtetin amerikan të Floridës.

Megjithatë, ngritja mund të vonohet për shkak të kushteve të motit, të cilat vlerësohet të jenë vetëm rreth 40 për qind të favorshme për nisjen.

Kapsula Dragon me astronautë, në majë të një rakete Falcon-9, është përdorur tashmë për katër misione të mëparshme me njerëz. Ajo kapsulë këtë herë ka katër pasagjerë të cilët janë anëtarë të ekuipazhit të tetë, një mision i rregullt rrotullimi i ofruar nga SpaceX për agjencinë amerikane të hapësirës (NASA).

Amerikani Michael Barratt është astronauti i vetëm nga Crew 8 që ka qenë tashmë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Ky do të jetë udhëtimi i parë në hapësirë ​​për dy amerikanë të tjerë – Matthew Dominique dhe Jeanette Epps, si dhe për rusin Alexander Grebionkin.

NASA dhe agjencia ruse hapësinore Roscosmos, të cilat së bashku operojnë ISS, kanë krijuar një program shkëmbimi astronautësh, ku secili merr me radhë një anëtar të ekuipazhit nga një vend tjetër.

Programi vazhdon pavarësisht luftës në Ukrainë dhe MVS tani është një nga shembujt e paktë të bashkëpunimit midis Uashingtonit dhe Moskës.

Astronautët do të kenë për detyrë të kryejnë më shumë se 200 eksperimente shkencore gjatë qëndrimit të tyre gjashtëmujor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës