Rheinmetall hapi një fabrikë në Rumani që do të ndihmojë Ukrainën

Kornizë nga video kanali Nova Tv Medias

Në qytetin rumun të Mediaş, koncerni gjerman Rheinmetall hapi një fabrikë mbrojtëse që do të mbështesë automjetet ushtarake të Ukrainës.

Shqetësimi njoftoi se prodhuesi rumun i automjeteve "Automecanica SRL" do të punojë atje, raporton "Ushtarak".

Më 1 shkurt, kompania gjermane fitoi një aksion kontrollues prej 72,5% në prodhuesin rumun të automjeteve, i cili që atëherë operon në Rumani me emrin "Rheinmetall Automecanica SRL".

Kornizë nga video kanali Nova Tv Medias

Pjesa tjetër e aksioneve të kompanisë do të mbetet në duart e privatëve.

Rheinmetall vlerëson potencialin vjetor të shitjeve të kompanisë në rreth 300 milionë euro dhe pret që porositë të jenë në intervalin treshifror milionë euro në vitin 2024.

Automecanica Mediaș është një prodhues prej kohësh i automjeteve speciale, trupave të kamionëve dhe rimorkiove për tregjet civile dhe ushtarake.

Rheinmetall ka punuar me këtë kompani që nga viti 2022, kur të dy kompanitë bashkuan forcat për të operuar një objekt të mirëmbajtjes dhe riparimit të automjeteve ushtarake në Rumani.

Rheinmetall pret që uzina të mbështesë automjetet ushtarake të ushtrisë ukrainase dhe të sigurojë mbështetje logjistike.

"Uzina në Mediaş, Rumani është gati të luajë një rol kyç në ruajtjen e gatishmërisë operacionale të mjeteve luftarake të prodhimit perëndimor në Ukrainë," tha Concern në një deklaratë.

Kornizë nga video kanali Nova Tv Medias

Fabrika e re në Rumani do t'u sigurojë forcave të NATO-s të vendosura në krahun lindor të aleancës zinxhirë furnizimi më të shpejtë dhe më të besueshëm.

Në maj, u bë e ditur se Rheinmetall planifikon të krijojë një tjetër sipërmarrje të përbashkët në Ukrainë që do të specializohet në sistemet e mbrojtjes ajrore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës