Një parajsë për adhuruesit e fotografisë së mirë: Destinacionet më fotogjenike në Evropë

Foto: Profimedia

Që nga shfaqja e rrjeteve sociale, adhuruesit e fotografisë së mirë janë vazhdimisht në kërkim të destinacioneve që janë perfekte për fotografi dhe që do të përshtaten në mënyrë të përkryer si postime në profilet e tyre në Instagram. thotë "B92".

Evropa, me peizazhet e saj të larmishme, mrekullitë arkitekturore dhe bukurinë natyrore, ofron mundësi të shkëlqyera për këta krijues.

Këto katër destinacione evropiane nuk janë aq të njohura në mesin e turistëve, por janë jashtëzakonisht fotogjenikë. Epo, do të ishte mirë nëse i konsideroni si ide për udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Burano, Itali

Një ishull i vendosur 40 minuta me varkë nga Venecia, Burano ka vetëm 4.000 banorë. I famshëm për shtëpitë e tij shumëngjyrëshe të pasqyruara në ujin e kanalit, ishulli është ideal për fotografi. Përveç dantellës së punuar me dorë që dikur zbukuronte zonjat e aristokracisë evropiane, Burano i magjeps vizitorët me ngjyrën dhe sharmin e saj.

Foto: Fraser Hall / robertharding / Profimedia

Aveiro, Portugali

Aveiro, një qytet në bregdetin e Atlantikut, është bërë i njohur për kanalet, varkat shumëngjyrëshe dhe shtëpitë përrallore. Ndodhet midis qyteteve të famshme të Lisbonës dhe Portos. Plazhet e bukura përreth i shtojnë natyrës fotogjenike të qytetit, ndërsa bie në sy stili Art Nouveau, tregu i peshkut dhe atmosfera e relaksuar.

Foto: G&M Therin-Weise / robertharding / Profimedia

Colmar, Francë

Ky qytet në Alsace, në afërsi të kufijve me Gjermaninë dhe Zvicrën, duket tepër bukur në foto, madje është edhe më mbresëlënës personalisht. Colmar do t'ju kthejë në periudhën mesjetare me rrugët e saj me kalldrëm, shtëpitë shumëngjyrëshe dhe kanalet e lidhura me ura përrallore. Turistët shijojnë sharmin e qytetit dhe verën e shijshme lokale.

Foto: Boris Stroujko / Alamy / Alamy / Profimedia

Valdemosa, Spanjë

Fshati simpatik Valdemosa, i vendosur rreth 20 kilometra nga Palma de Mallorca, i kënaq vizitorët me atmosferën e tij mesdhetare. Ngjyra okër, rrugët me kalldrëm dhe shtëpitë prej guri të zbukuruara me bimë të freskëta e bëjnë Valdemosa një parajsë fotografish.

Foto: Buschkind / Alamy / Profimedia

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës