Rafael Nadal e lëshon topin: Nuk pres asgjë nga vetja, kjo është e vërteta

EPA-EFE / JAMES ROSS

Sipas Nadal, ka një shans shumë të mirë që gjërat të shkojnë keq në rikthimin e tij pas një pushimi të gjatë

Pasi njoftoi zyrtarisht rikthimin e tij javën e kaluar, Rafael Nadal tani thotë se po merr masa për të mos i zhgënjyer fansat e tij, gjë që është befasuese duke pasur parasysh temperamentin e këtij tenisti.

- Nuk pres asgjë nga vetja, kjo është e vërteta. Shpresoj që të kem aftësinë të mos kërkoj nga vetja atë që i kam kërkuar vetes gjatë gjithë karrierës sime. Mendoj se jam në një moment tjetër, në një situatë tjetër, po lëviz nëpër një “vend të panjohur” – thotë Nadal.

Rafa përdori fjalë të forta të postuara në rrjetet sociale kur njoftoi rikthimin e tij. Por duket se lojtari spanjoll është i detyruar të ndryshojë mënyrën e arsyetimit.

– Kam ndryshuar gjithçka që kam bërë gjithmonë gjatë gjithë jetës sime, që është të kërkoj maksimumin nga vetja. Sot, ajo që unë me të vërtetë shpresoj është të jem në gjendje të mos e përsëris atë, të mos kërkoj shumë nga vetja, të pranoj që gjërat do të jenë shumë të vështira në fillim dhe t'i jap vetes kohën që më duhet dhe të jem në gjendje ta fal veten nëse gjërat shkojnë keq në fillim, që është një mundësi shumë e madhe – thotë Nadal.

Rafael Nadal, pas një pauze prej 347 ditësh pasi pësoi një humbje në raundin e dytë të Australian Open 2023, do të kthehet në fushë dhe do të luajë një ndeshje zyrtare në turneun në Brisbane dhe më pas në Australian Open në fillim të viti i Ri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës