Radoiçiq ka dhënë deklaratë në polici për ngjarjet në fshatin Banjskë

Trazirat në Kosovë / Foto Arkivi

Ftesës së institucioneve të Serbisë i është përgjigjur sot ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, i cili ka marrë përgjegjësinë për sulmin ndaj policisë së Kosovës dhe në cilësinë e tij si qytetar ka dhënë një deklaratë për rrethanat e sulmit. në fshatin Banjskë fundjavën e kaluar.

Kështu ka bërë të ditur sot Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë, duke theksuar se deklarata që Radoiçiq e ka dhënë në prani të avokatit të tij, do të raportohet në Prokurorinë e Lartë Publike në Beograd, e cila do të marrë masa të mëtejshme.

Tani për tani, është e paqartë nëse dhe për cilin krim ai mund të akuzohet sipas legjislacionit të Serbisë.

Pasi Prishtina zyrtare e akuzoi për pjesëmarrje dhe organizim të sulmit ndaj policisë së Kosovës, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se Radoiçiq ndodhet në Serbi dhe do të merret në pyetje.

Radoiçiq është në Serbi dhe do të merret në pyetje, thotë Vuçiq, pas akuzave se nënkryetari i Listës Serbe ka marrë pjesë në sulmin në Banjska.

Radoicic, i cili që atëherë ka dhënë dorëheqjen si nënkryetar i listës Srpska, partia më e madhe serbe në Kosovë që gëzon mbështetje nga Beogradi, pranoi përmes avokatit të tij se ai organizoi dhe mori pjesë në sulmin në fshatin Banjska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës