Radev e ftoi Siljanovska-Davkovën në një takim në Sofje

Foto: Kolazh

Siljanovska-Davkova dhe presidenti bullgar Rumen Radev nuk u takuan në Romë, megjithëse të dy delegacionet po marrin pjesë në një audiencë me Papa Françeskun. Siç tha Radev, për shkak të programit të ngjeshur të organizuar deri në minutë, delegacioni bullgar nuk ka mundur të takohet me delegacionin maqedonas.

Rumen Radev e ftoi Siljanovska-Davkovën në një takim në Bullgari dhe shpreson se do të takohen "një orë së shpejti".

- Është shenjë pozitive që Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut shfaqi dëshirë për një takim të tillë. Besoj se dëshira e Republikës së Maqedonisë së Veriut për dialog është shenjë pozitive. Vetëm përmes dialogut do të forcojmë besimin e ndërsjellë, do të zgjidhim të gjitha çështjet e diskutueshme dhe do të hapim derën e RSM-së drejt BE-së. Shpresoj dhe apeli im është që ky takim të ndodhë një orë më shpejt. Është radha e presidentit të RSM, nëse nuk gaboj, të vijë në Bullgari, tha Radev.

Kryetarja Gordana Siljanovska Davkova kryeson delegacionin shtetëror-kishë në Romë dhe në Vatikan në kuadër të kremtimit të 24 majit, Ditës së arsimtarëve sllavë, vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi. Kjo është vizita e saj e parë jashtë vendit pas marrjes së detyrës në maj 12.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës