Punoi si kamarier për të mbijetuar, ndërsa sot do të debutojë në Europian

Foto: EPA-EFE/PETER SCHNEIDER ©KEYSTONE/PETER SCHNEIDER

Futbolli di të shkruajë histori të pabesueshme dhe kjo është pikërisht historia e futbollistit të kombëtares sllovake. Vernon De Marco.

31-vjeçari De Marco do të debutojë sot në një kampionat evropian, por rruga e tij në futboll nuk ishte aspak e lehtë.

Që i vogël, De Marco u largua nga vendlindja e tij, Argjentina dhe u transferua në Austri, ku hodhi hapat e parë të futbollit, por fillimisht u stërvit në basketboll.

“Deri në moshën 12 vjeç kam trajnuar basketboll, më pas vendosa të provoj fuqinë time në futboll dhe padyshim që nuk kam gabuar”, tha De Marco.

Në fillim të karrierës së tij në ditët kur ishte në moshë për të mbijetuar iu desh të punonte si kamarier në një hotel, paga e tij nga futbolli si anëtar i Constantia ishte vetëm 225 euro.

“Në Mallorca kam luajtur për Constancia të divizionit të katërt dhe kam pasur një rrogë 225 euro në muaj, nuk mjaftonte as për gaz. “Më duhej të bëja diçka tjetër, kështu që gjeta një punë të dytë në një hotel në Majorka”.

Karriera e tij mori një kthesë për mirë në vitin 2012 kur mori një telefonatë nga agjenti i tij.

“Më kujtohet mirë, ishte viti 2012 dhe ajo telefonatë më ndryshoi jetën. Rreth orës 23 isha në kinema kur agjenti im më kërkoi dhe më ofroi të kaloja në ligën e dytë në Sllovaki. Sinqerisht, nuk e dija ku ishte Sllovakia në atë kohë dhe po e kërkoja në hartë. Mendova pak dhe më pas pranova, ishte vendimi më i mirë që kam marrë ndonjëherë”, pranon De Marco.

Klubi i parë për të cilin luajti në Sllovaki ishte Zemplin Michalovce dhe ai qëndroi këtu deri në vitin 2016, pasuar nga një transferim në Slovan Bratislava nga ku nënshkroi për Lech nga Polonia, për t'u kthyer në Slovan në 2021. Në vitin 2021, ai mori edhe shtetësinë sllovake.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës