Putin beson se një shtet palestinez brenda kufijve të vitit 1967 është zgjidhja e konfliktit palestinezo-izraelit

Vladimir Putin / Foto EPA-EFE/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / PISHINË E KREMLINIT KREDI E DETYRUAR

Krijimi i një shteti palestinez brenda kufijve të vitit 1967 është një kusht kyç për zgjidhjen e konfliktit palestinezo-izraelit, tha presidenti rus Vladimir Putin në një mesazh drejtuar liderit palestinez Mahmud Abbas me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit me Popullin Palestinez. raportojnë mediat ruse.

“Tani, kur konflikti i përgjakshëm po u shkakton shumë vuajtje civilëve në Palestinë, mendoj se është e një rëndësie të veçantë të riafirmohet qëndrimi konsistent i Rusisë në favor të realizimit të të drejtave legjitime të popullit tuaj për të krijuar shtetin e tij, sovran brenda kufijve të vitit 1967 me kryeqyteti në Jerusalemin Lindor. Ky është pikërisht kushti kryesor për arritjen e një zgjidhjeje gjithëpërfshirëse, afatgjatë dhe të drejtë palestinezo-izraelite të situatës”, thuhet në mesazhin e Putinit, i cili u lexua nga zëvendës shefi i diplomacisë ruse Mikhail Bogdanov në një aktivitet në Ambasadën Palestineze në Rusi.

Udhëheqësi rus theksoi se ai është i sigurt se përpjekjet e përbashkëta mund të sigurojnë zhvillimin e mëtejshëm të "marrëdhënieve tradicionalisht miqësore ruso-palestineze dhe bashkëpunim reciprokisht të dobishëm në sfera të ndryshme".

Në mesazh Putin shton se puna në këtë drejtim korrespondon me interesat e të dy vendeve dhe është në përputhje me forcimin e sigurisë rajonale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË