Me dekret, Putin rriti forcat e armatosura ruse me 15 për qind

Vladimir Putin
Vladimir Putin / Foto: EPA-EFE / MIKHAIL METZEL

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një rritje të numrit të forcave të armatosura ruse me 15 për qind, njoftuan agjencitë botërore.

Urdhri gjendet në një dekret presidencial të nënshkruar nga Putin dhe të publikuar në faqen e internetit të Kremlinit. Ai ia atribuon rritjen "kërcënimeve në rritje" në lidhje me konfliktin në Ukrainë.

Ushtria do të numërojë 2,2 milionë ushtarë dhe personel, nga të cilët 1,32 milionë janë ushtarakë, thuhet në dekretin presidencial.

Dekreti i mëparshëm mban datën gusht 2022 dhe përcaktonte numrin e pjesëtarëve të forcave të armatosura në dy milionë punonjës, nga të cilët 1,15 milionë janë ushtarakë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË