Putin: Raisi ishte një "partner i besuar"

Presidenti rus Vladimir Putin tha për presidentin e ndjerë iranian Ebrahim Raisi se ai ishte një "partner shumë i besueshëm".

"Ai ishte një njeri i fjalës së tij dhe ishte kënaqësi të punoja me të," tha Putin në një takim me kryetarin e Dumës së Shtetit Vyacheslav Volodin, i cili pritet të përfaqësojë Rusinë në funeralin e Raisit në Teheran.

Putin i kërkoi Volodinit t'i përcjellë udhëheqjes së Iranit se "ai do të bëjë gjithçka për të siguruar që marrëdhëniet ruso-iraniane të vazhdojnë në të njëjtin drejtim".

Ai tha gjithashtu se Rusia ishte e gatshme të ndihmojë Iranin të hetojë vdekjen e Raisi dhe zyrtarëve të tjerë në rrëzimin e helikopterit të së hënës.

Qeveria iraniane nuk ka zbuluar ende shkakun e rrëzimit, që përfshin helikopterin presidencial prej dekadash.

Rusia dhe Irani janë aleatë të fortë pasi Raisi furnizoi Rusinë me drone me bomba për fushatën e saj ushtarake në Ukrainë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës