Putin u ka bërë thirrje rreth 150.000 të rinjve rusë që të kryejnë shërbimin e tyre të detyrueshëm ushtarak

Vladimir Putin / Foto EPA-EFE / ALEKSEY NIKOLSKYI /

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret të enjten duke thirrur 147.000 të rinj shtetas rusë që janë të rekrutuar në shërbimin ushtarak si pjesë e rekrutimit të rregullt pranveror, njoftoi media shtetërore ruse.

“Nga 1 prilli deri më 15 korrik 2023 do të kryhet rekrutimi i shtetasve rusë nga mosha 18 deri në 27 vjeç, të cilët nuk janë në rezervë dhe që i nënshtrohen shërbimit ushtarak. Kjo vlen për 147.000 njerëz”, thuhet në dekretin e presidentit rus.

Presidenti rus nënshkroi për herë të fundit një dispozitë të tillë në shtator, duke thirrur 120.000 qytetarë në shërbim të rregullt, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS.

Në atë kohë, Ministria Ruse e Mbrojtjes tha se rekrutimi i rregullt i vjeshtës "nuk ishte në asnjë mënyrë i lidhur me operacionin ushtarak special", termi zyrtar rus për pushtimin e Ukrainës.

Të gjithë burrat në Rusi nga mosha 18 deri në 27 vjeç duhet të shërbejnë një vit shërbimi ushtarak.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës