Putin nuk do të bëjë paqe në Ukrainë para se të dijë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në SHBA, thotë një zyrtar i Departamentit të Shtetit

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të bëjë paqe në Ukrainë derisa të dijë rezultatet e zgjedhjeve amerikane në nëntor 2024, tha mbrëmë një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit amerikan. Trump, i cili kërkon rizgjedhjen në vitin 2024 dhe është favorit për nominimin presidencial republikan, ka kritikuar ashpër mbështetjen e SHBA për Kievin.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, duke informuar gazetarët pas një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bruksel, tha se aleanca po rikonfirmonte mbështetjen e saj për Ukrainën, duke e ditur se një marrëveshje paqeje vitin e ardhshëm nuk kishte gjasa.

“Pritja ime është që Putini të mos bëjë paqe, ose të paktën paqe thelbësore, përpara se të shohë rezultatin e zgjedhjeve tona”, tha zyrtari, i cili kërkoi të mos përmendet emri.

"Ky ishte konteksti në të cilin të gjithë aleatët shprehën mbështetje të fortë për Ukrainën" në takimin e NATO-s, shtoi burimi, pa përmendur emrin e Trump ose duke thënë konkretisht se si rezultati i zgjedhjeve do të ndikonte në mbështetjen për Ukrainën.

Presidenti i SHBA-së, demokrati Joe Biden ka ofruar ndihmë masive ushtarake dhe forma të tjera mbështetjeje për Kievin pas pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022, por financimi shtesë për Ukrainën është vonuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga republikanët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË