Putin ka urdhëruar rritjen e pensioneve dhe të pagës minimale

Rubla / EPA

Presidenti rus Vladimir Putin sot urdhëroi një rritje prej 10 për qind të pensioneve dhe pagës minimale për të zbutur efektet e inflacionit të ndjerë nga rusët, por mohoi se problemet ekonomike të vendit ishin të lidhura me luftën në Ukrainë, shkruan Reuters.

Me inflacionin vjetor afër 18 për qind muajin e kaluar, kreu i Kremlinit pranoi se viti 2022 do të ishte një vit "i vështirë" për ekonominë ruse.

“Kur them “e vështirë”, nuk do të thotë se të gjitha këto vështirësi lidhen me operacionin special ushtarak”, tha Putin në një takim televiziv të Këshillit Shtetëror në Moskë.

"Sepse në vendet që nuk kryejnë asnjë operacion - le të themi, jashtë, në Amerikën e Veriut, në Evropë - inflacioni është i krahasueshëm dhe, nëse shikoni strukturën e ekonomive të tyre, ai është edhe më i lartë se i jona."

Komentet e tij injoruan faktin se rritja e inflacionit në ekonomitë perëndimore ishte pjesërisht një pasojë e drejtpërdrejtë e luftës ruse në Ukrainë, e cila rriti çmimet e energjisë dhe ushqimeve në mbarë botën.

Rritja e pensioneve hyn në fuqi nga 1 qershori, ndërsa rritja e pagës minimale fillon nga 1 korriku. Analistët thonë se masa nuk do të parandalojë një rënie të mprehtë të të ardhurave reale.

Ekonomia e Rusisë është tronditur nga një sërë sanksionesh të rënda perëndimore lidhur me vendimin e saj për të dërguar trupa në Ukrainë më 24 shkurt, duke rritur çmimet e konsumit dhe duke detyruar kompanitë e huaja të largohen nga Rusia pasi tregtia bëhet pothuajse e pamundur.

Paga minimale në Rusi aktualisht është 13.890 rubla (250 dollarë) në muaj, ndërsa pensioni mesatar është 18.521 rubla në muaj.

Rritja e pagave dhe pensioneve mund të kompensojë presionet inflacioniste që banka qendrore u përpoq të frenonte duke rritur normat e interesit me një 20% të jashtëzakonshëm në fund të shkurtit, ndërsa kursi i këmbimit të rublës ra. Që atëherë, ajo ka përgjysmuar normën e saj që nga rikuperimi i rublës.

Ministri i Financave Anton Siluanov tha se masat do t'i kushtonin buxhetit federal rreth 600 miliardë rubla (10,5 miliardë dollarë) këtë vit dhe rreth 1 trilion rubla në 2023.

Video e ditës