Putini i dha Kimit një makinë

Foto Kim dhe Putin EPA-EFE/

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un mori një makinë nga presidenti rus Vladimir Putin si dhuratë "për përdorim personal", raportuan mediat koreano-veriore. Të dy vendet kanë krijuar lidhje më të ngushta që kur Kim dhe Putin u takuan në shtator dhe u zotuan të nxisin shkëmbimet në të gjitha fushat ndërsa izolimi i tyre ndërkombëtar thellohet mbi luftën e Rusisë në Ukrainë dhe zhvillimin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Makina e prodhuar nga Rusia iu dorëzua ndihmësve të Kim më 18 shkurt, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve e Koresë së Veriut, KCNA. Motra e Kim "përcolli me dashamirësi palës ruse mirënjohjen e Kim Jong Un për Putinin, duke thënë se dhurata shërben si një demonstrim i qartë i marrëdhënieve të veçanta personale të liderëve të lartë", raportoi KCNA.

Ministria e Punëve të Jashtme të Koresë së Jugut tha se monitoron nga afër bashkëpunimin mes Rusisë dhe Koresë së Veriut dhe në të njëjtën kohë u bëri thirrje të dyja vendeve që të respektojnë rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. CNN.

"Sanksionet e sigurisë të Phenianit ndalojnë furnizimin, shitjen ose transferimin e drejtpërdrejtë ose të tërthortë në Korenë e Veriut të të gjitha automjeteve të transportit të kategorizuara ndërkombëtarisht si kodi HS 86 deri në 89, pavarësisht nga origjina e tyre, përfshirë makinat luksoze," tha zëdhënësi i ministrisë Lim. So-suk .

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA se udhëheqësi korean mori një makinë Aurus. Sipas faqes së internetit të prodhuesit të automjeteve, makina është sedani i parë i madh luksoz i Rusisë. Është gjithashtu makina presidenciale e Putinit.

Në shtator, gjatë një vizite në stacionin rus të nisjes hapësinore në Lindjen e Largët, Kim inspektoi limuzinën Aurus Senat dhe u ftua të ulej në sediljen e pasme. Kim shkoi në stacion me një limuzinë Maybach të sjellë me një tren special nga Pheniani.

Kim besohet të jetë një entuziast i zjarrtë i makinave dhe ka një koleksion të madh të automjeteve të huaja luksoze, të cilat besohet se janë kontrabanduar.

Maybach dhe të tjerët ku ai është parë, duke përfshirë disa sedan Mercedes, një Rolls-Royce Phantom dhe një automjet sportiv Lexus, janë mallra luksoze të ndaluara të eksportohen në Korenë e Veriut me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Koreja e Veriut besohet se po furnizon Rusinë me artileri, raketa dhe raketa balistike për luftën kundër Ukrainës. Kremlini as nuk e ka mohuar dhe as ka konfirmuar se po përdor armë të prodhuara nga Koreja e Veriut. Koreja e Veriut hedh poshtë akuzat se ka dërguar armë në Rusi, gjë që do të ishte gjithashtu një shkelje e sanksioneve të OKB-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës