Putini i dha Shoigut një afat: kundërofensiva ukrainase duhet të ndalet më së voni deri në këtë datë

Foto: EPA-EFE / MICHAEL KLIMENTYEV

Presidenti rus Vladimir Putin thuhet se i ka dhënë ministrit të Mbrojtjes Shoigu deri në fillim të muajit të ardhshëm për të ndaluar një kundërofensivë ukrainase, tha Instituti për Studimin e Luftës (ISW).

Ushtria ruse në Luhansk / Foto: EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Duke cituar një kanal të brendshëm Telegram, Kremlin Secrets, ISW raporton se Putini thuhet se i ka dhënë Sergei Shoigu deri në fillim të tetorit për të "përmirësuar situatën në fronte, të ndalojë kundërsulmin ukrainas dhe forcat ruse të rifitojnë iniciativën për një operacion sulmues". domethënë, pushtimi i një prej qyteteve të mëdha, si Kherson, Odessa, Kharkiv ose Dnipro.

Foto: EPA-EFE / STRINGER

Në mesazhin e kanalit Telegram, thuhet se Shoigu ka pranuar të gjitha këto kërkesa dhe ka premtuar se do t'i përmbushë.

Foto: EPA

ISW vëren se, nëse pretendimi i Putinit për një përmirësim dramatik në pozicionin e Rusisë në vijën e frontit është i vërtetë, mund të shpjegojë pse forcat ruse po ndërmarrin kundërsulme më të shpeshta, edhe pse ato po paguajnë një çmim më të lartë në formën e humbjeve më të larta në ushtrinë ruse. , transmeton Telegrami i Business Insider.

Në korrik, një ish-gjeneral rus akuzoi Shoigu për tradhti. Gjenerali pretendoi se ai u hoq nga posti i tij pasi ngriti shqetësime për atë që forcat ruse po përballeshin në vijën e frontit në Ukrainë.

Ushtria ruse EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Ish gjenerali Ivan Popov tha në një mesazh në Telegram se ushtria ruse ishte përballur me “mungesë të kundërsulmeve, mungesë të stacioneve të zbulimit të artilerisë dhe një numër të madh viktimash dhe lëndimesh të ushtarëve rusë nga artileria ukrainase”.

Ushtria Ruse / Foto EPA-EFE / STRINGER

Kundërofensiva e Ukrainës është ngadalësuar ndërsa forcat e Kievit përpiqen të rimarrin kontrollin e territorit në lindje të vendit që është nën kontrollin e ushtrisë ruse.

Kohët e fundit, forcat ukrainase arritën të depërtojnë një pjesë të mbrojtjes ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës