Putini fluturoi një bombardues me armë bërthamore, thonë analistët, si një mesazh për Perëndimin

Presidenti rus Vladimir Putin sot fluturoi me një bombardues strategjik të modernizuar Tu-160M ​​të aftë për të mbajtur armë bërthamore, një lëvizje që ka të ngjarë të interpretohet në Perëndim si një kujtesë e qartë e aftësive bërthamore të Moskës, thanë analistët.

Avioni i madh me krahë rrotullues, i koduar Blackjacks nga NATO, është një version i modernizuar i një bombarduesi të kohës së Luftës së Ftohtë që ish-Bashkimi Sovjetik do ta vendoste në rast të një lufte bërthamore për të shpërndarë armë në distanca të gjata.

Televizioni shtetëror tregoi Putinin duke zbritur shkallët e avionit pas fluturimit dhe duke u thënë gazetarëve se ishte një avion i besueshëm dhe i modernizuar që mund të pranohej nga forcat ajrore ruse.

– Është një makinë e re, shumë gjëra janë të reja. Është më e lehtë për t'u kontrolluar. Është e sigurt, tha Putin.

Disa diplomatë rusë dhe amerikanë thonë se nuk mund të kujtojnë një kohë kur marrëdhëniet midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë kanë qenë kaq të këqija, përfshirë edhe gjatë krizës së raketave Kubane të vitit 1962.

Televizioni shtetëror rus tregoi avionin gjigant, i mbiquajtur nga Rusia "Mjellma e Bardhë", duke u ngritur dhe ulur në një pistë që i përket një fabrike në Kazan që prodhon avionin supersonik të modernizuar.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se rruga e fluturimit të aeroplanit ishte një sekret ushtarak. Fluturimi me Putinin zgjati 30 minuta, raportuan agjencitë ruse të lajmeve.

Tu-160M, i cili ka një ekuipazh prej katër vetash, mund të mbajë 12 raketa lundrimi ose 12 raketa bërthamore me rreze të shkurtër veprimi, ndërsa mund të fluturojë 12.000 kilometra pa u ndalur për karburant.

Doktrina bërthamore e Rusisë mandaton përdorimin e armëve bërthamore në rast të një “kërcënimi për ekzistencën e shtetit”.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev, tani nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, ka paralajmëruar vazhdimisht për rrezikun e një konflikti bërthamor me Perëndimin që kur Moska filloi pushtimin e saj në Ukrainë në vitin 2022.

Putin, i cili është komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Rusisë, tha në tetor se ekzistenca e shtetit rus nuk ishte e kërcënuar dhe se "asnjë njeri në mendje dhe me një kujtesë të qartë nuk do të mendonte të përdorte armë bërthamore kundër Rusisë. ."

Putin, 71 vjeç, fluturoi me versionin e vjetër të avionit Tu-160 në vitin 2005 gjatë një stërvitje.

Sipas kontratës së nënshkruar në 2018, 10 bombardues bërthamorë të modernizuar Tu-160M ​​duhet t'i dorëzohen Forcave Ajrore Ruse deri në vitin 2027. Çmimi për një avion është 15 miliardë rubla (163 milionë dollarë).

Tupolev, prodhuesi i avionit, thotë se versioni i modernizuar është 60 për qind më efikas se versioni i vjetër me përmirësime të konsiderueshme në armatim, navigim dhe avionikë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës