Putin komentoi Finlandën dhe Suedinë në NATO dhe sulmin në qendrën tregtare

Vladimir Putin
Vladimir Putin / Foto: EPA-EFE / MIKHAIL METZEL

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Rusia "do të përgjigjet me të njëjtën masë" në rast të krijimit të bazave të NATO-s në Finlandë dhe Suedi.

Nga sot, Suedia dhe Finlanda janë afër anëtarësimit në NATO, pasi Turqia hoqi veton për hyrjen e tyre.

Agjencitë ruse pro-regjimit thonë se Putin ka thënë se nuk përjashton “tensione të reja” në marrëdhëniet e Moskës me Helsinkin dhe Stokholmin lidhur me hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Rusia nuk po sulmon objektivat civile

Presidenti rus ka komentuar për herë të parë një sulm vdekjeprurës me raketa ruse në një qendër tregtare në Kremenchuk, i cili vrau 18 civilë dhe la 21 të zhdukur.

Putin tha se nuk kishte "asnjë sulm terrorist në Kremenchuk", duke shtuar se "Rusia nuk po sulmon objektivat civile", raportuan mediat ruse pro-regjimit.

Zelenski: Rusia është një shtet terrorist

Për kujtesë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti sot Rusinë një "shtet terrorist" për shkak të sulmit.

Rusia, ndërkohë, pretendon se zjarri i qendrës tregtare u shkaktua nga një sulm në një depo armësh në zonë, jo nga një sulm i drejtpërdrejtë në qendrën tregtare. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se kishte gjuajtur raketa në një depo armësh në qytet dhe se zjarri ishte shkaktuar nga një shpërthim i mëpasshëm i municioneve.

Video e ditës